Burza v Kladně prodala za pololetí plyn a elektřinu za 737 milionů korun
Podle předsedy burzovní komory ČMKBK Pavla Štorkána oproti loňsku převažují obchody na trhu s plynem kvůli rozhodnutí německé vlády o odstoupení od jaderné energetiky, což způsobilo skokový růst cen elektřiny. Řada odběratelů se podle něj raději rozhodla s jejím nákupem vyčkat do doby, až se rozkolísaná cenová hladina stabilizuje a bude jasnější budoucí vývoj.
„Cena elektřiny, kterou na jaře vyhnaly vzhůru různé černé scénáře, nyní poklesla na úroveň, která je nižší než po březnovém cenovém skoku, ale vyšší než na přelomu loňského a letošního roku. Je zřejmé, že si hlavní hráči na trhu udělali reálné odhady dopadu uzavření jaderných elektráren v Německu,“ míní Štorkán. Dodal, že doba „relativně levné elektřiny“ a milionových meziročních úspor je zřejmě minulostí.
I tak prý stále roste zájem o nákup energií v komerční i státní sféře. Státní instituce díky aukcím podle svých propočtů ušetří meziročně i desítky milionů korun. Na ČMKBK loni například nakupovalo zásoby elektrické energie od ústecké společnosti Centropol Energy ministerstvo vnitra. Podle vyjádření bývalého ministra vnitra Radka Johna (VV) díky tomu resort letos ušetří zhruba 38 milionů korun. Loni na burze nakupoval elektřinu také Zlínský kraj, který avizoval úspory 23 milionů korun.