Burzovní nováčci ztrácejí půvab. Investoři napříč světem jsou opatrnější

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií 2,1 miliardy dolarů, zhruba 45 miliard korun.

Americká makléřská společnost Robinhood Markets získala z primární veřejné nabídky akcií 2,1 miliardy dolarů, zhruba 45 miliard korun. Zdroj: Profimedia

Jaroslav Bukovský

Investorská vášeň pro burzovní nováčky letos významně ochladla. Pokud už vůbec vydělávají, tak v průměru podstatně méně než celý trh. Sázkaři na americká IPO jsou tak například podle statistik společnosti Renaissance Capital zhruba na nule, investoři do neamerických nováčků od počátku roku dokonce prodělali.

Wall Street jako celek letos dokázala burziánům vydělat patnáct procent, světový akciový trh pak přibral kolem deseti procent. Trh IPO je přitom hektický jako už dlouho ne, pro peníze si během třetího čtvrtletí přišlo nejvíce firem za poslední dvě dekády.

„Letos došlo k sektorové rotaci a růstu akcií ze sektorů, kterým se v roce 2020 nedařilo, což se negativně dotklo i segmentu IPO,“ uvádí analytik společnosti Fichtner Tomáš Tyl. „U velkých technologických společností to nevedlo k velkému odlivu investorských prostředků, naopak u menších firem, které byly kvůli růstu velmi drahé, nastalo vystřízlivění a pokles cen,“ dodává Tyl. K tomu se připojuje i posun v rétorice centrálních bank směrem k přísnějšímu tónu v důsledku inflačního boomu.

„Investoři se obávají korekce a při nákupech akcií jsou opatrnější. Nevýrazný vývoj cen nedávno uvedených akcií je pak způsoben i vysokou nabídkou nových emisí,“ připomíná analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle dat poradenské společnosti EY vstoupilo do konce září na globální trh přes 1600 firem, více než za celý loňský rok i za dva předchozí roky. „Firmy chtěly nabrat kapitál dříve, než začnou centrální banky zpřísňovat svou politiku,“ uvádí spoluautor analýzy Paul Go.

Na slabší výkonnost burzovních nováčků ukazuje také index S&P U.S. IPO & Spinoff, který se svými letošními necelými deseti procenty rovněž zaostal za trhem. Renaissance Capital International měřící výnos primárních emisí ve zbytku světa pak letos dokonce prodělal takřka dvacet procent. Letošní vývoj přitom ostře kontrastuje s loňskem. Zatímco Wall Street dokázala z pandemických minim do konce roku vydělat 43 procent, americká IPO v průměru 158 procent a neamerická bezmála 90 procent. 

„Firmy loni věděly, že je na trhu zájem prakticky o všechno, a IPO byly jednoduše oblíbené investiční nástroje. Z mnoha loňských žhavých titulů však prvotní zájem opadl,“ zdůrazňuje člen vedení společnosti XTB Michael Kopta. 

Video placeholder
Bitcoin a jeho vliv na cenu nemovitostí • Videohub