Burzovní výhled 30. 1. - 3. 2. 2012 | E15.cz

Burzovní výhled 30. 1. - 3. 2. 2012

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Během týdne došlo k posunu v jednání s řeckými věřiteli, právě probíhá další summit eurozóny. Případná dohoda o odpuštění dluhu a konkrétnější závěry summitu budou zajímat investory i v novém týdnu. Ve Spojených státech je na řadě další záplava makrodat a hospodářských výsledků, číslem týdne bude páteční nezaměstnanost.

ČNB zřejmě ponechá sazby beze změny a pražská burza bude ve vleku událostí v eurozóně, hrozící cyklony v Austrálii mohou ohrozit zásoby uhlí, což by mohlo podpořit akcie NWR. O jedné české firmě bude ovšem slyšet určitě - na burzu v New Yorku vstupuje společnost AVG Technologies.

Wall Street

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly čtvrtý růstový týden v řadě (0,07 procenta, respektive 1,07 procenta ), index Dow Jones skončil se ztrátou necelého půl procenta. Pozitivní nálada trvala především v první části týdne, v závěru však zájem o nákupy polevil kvůli rozporuplným informacím o výsledku vyjednávaní o řeckém dluhu a horšímu než očekávaném růstu americké ekonomiky.

„Střednědobé indikátory jsou stále pozitivní, i když ne tak výrazně jako minulý týden. Cenový graf indexu S&P 500 je v rostoucím trendu. Na svíčkách se vytvořila formace padající hvězda, která podporuje korekci,“ uvedl ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

„Trh si vybírá oddechový čas,“ poznamenal pro zpravodajskou stanici CNBC investiční stratég Quincy Krosby z makléřské firmy Prudential Financial. „Na trh nyní začnou více působit sezónní faktory. Únor je měsícem konsolidace, a proto ještě uvidíme nějaké vybírání zisků.“

Americký makroekonomický kalendář je nabitý k prasknutí. Investory budou asi nejvíce zajímat páteční čísla o vývoji nezaměstnanosti, která by podle odhadů měla zůstat na 8,5 procenta. Americká ekonomika by měla vytvořit podle odhadů v lednu 150 tisíc pracovních míst.

Dříve v týdnu bude důležitá například úterní spotřebitelská důvěra nebo index nákupních manažerů v průmyslu.

V týdnu má v plánu také oznámit své výsledky více než pětina firem z indexu S&P 500. Celkově již odreportovalo 37 procent firem, z nichž 59 procent překonalo odhady analytiků, což je méně než při minulé výsledkové sezóně, kdy se nad odhady dostalo 70 procent firem.

Technologické akcie, kterým se v letošním roce zatím velice daří (Nasdaq +8 procent), by mohla podpořit oficiální žádost Facebooku o vstup na burzu (IPO). Shodou okolností se v týdnu začne na technologickém trhu NASDAQ obchodovat česká antivirová společnost AVG.

Obchodování na burzách v New Yorku začíná také více ovlivňovat předvolební kampaň, ve které burziáni podporují republikánského kandidáta Romneyho, který se podle nich může nejlépe postavit proti Obamovi. Romney bude v týdnu „testovat“ svoji popularitu v primárkách na Floridě.

„Akciím se může dařit spíše později v letošním roce, až z trhu zmizí nejistota a bude jasno, kdo může vyhrát prezidentské volby,“ říká akciový stratég Stuart Freeman z Wells Fargo.

Nejen americké akciové trhy mohou v týdnu navíc ovlivnit čísla z Číny, konkrétně index nákupních manažerů PMI, a samozřejmě výsledek summitu Evropské unie.

datum událost
30/1-3/2 Výsledková sezóna (Pfizer, Exxon Mobil, Viacom, MasterCard, Qualcomm)
30/1 Osobní spotřeba
31/1 Spotřebitelská důvěra
1/2 Index ISM ve výrobě
2/2 Ben Bernanke hovoří před rozpočtovou komisí
3/2 Celková míra nezaměstnanosti

Co čeká v novém týdnu pražskou burzu a další evropské trhy?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah