Čína bude usilovat o sjednocení kurzu jüanu doma a v zahraničí

čínská měna Jüan

čínská měna Jüan Zdroj: ctk/AP

Čína bude rozvíjet a prohlubovat devizové obchodování, aby podpořila sjednocení kurzu jüanu, který se v obchodování na domácím a zahraničním trhu liší. Řekla to dnes mluvčí úřadu pro regulaci obchodování s devizami (SAFE).

„Budeme dál prohlubovat a otevírat devizový trh řadou kroků, včetně rozvíjení produktů, rozšiřování počtu tržních aktérů, podpory otevírání trhu a zlepšení infrastruktury,“ uvedla mluvčí SAFE podle agentury Reuters. Uvedla, že na trhu by se měly více objevit deriváty, s jejichž pomocí se firmy budou moci zajišťovat proti změnám kurzů. „Doufáme, že těmito opatřeními podpoříme sjednocení kurzu měny na domácích a zahraničních trzích,“ dodala.

Kurz jüanu se dnes na domácím trhu pohyboval kolem 6,4835 CNY za dolar, na zahraničním trhu byl kurz o 0,10 procenta nižší. Markantnější je mezi oběma trhy rozdíl kurzu v termínových kontraktech. Loni nechala čínská centrální banka jüan několikrát mírně devalvovat. Reagoval tím na tlaky na pokles kurzu měny v důsledku odlivu kapitálu a útlumu ekonomiky.

Kurz jüanu vůči dolaruGraphical visualization of market data.Zdroj: ieconomics.com

Odliv kapitálu z Číny se v březnu podle údajů SAFE dál stabilizoval na nižších úrovních a v posledních dvou měsících byl o zhruba 40 procent nižší než v lednu. Čínská centrální banka prodala v březnu devizy v částce 22,4 miliardy dolarů proti 35,3 miliardy dolarů v únoru, plyne z dřívějších údajů. Naznačuje to, že Peking nemusí kurz jüanu podporovat intervencemi tak mohutně jako dříve.

Mezinárodní měnový fond (MMF) loni v listopadu rozhodl, že zařadí čínský jüan do svého koše hlavních světových měn. Jüan se stane součástí koše od října 2016, a bude tak stát po boku amerického dolaru, eura, japonského jenu a britské libry. Čínský jüan bude mít v koši podíl 10,92 procenta, a bude tak mít větší váhu než jen a libra.

Rozhodnutí fondu je vítězstvím Pekingu v boji o uznání Číny jako globální ekonomické mocnosti. Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech.