Čína se snaží zastavit pád. Akcionáři s podílem přes pět procent nesmějí prodávat akcie | E15.cz

Čína se snaží zastavit pád. Akcionáři s podílem přes pět procent nesmějí prodávat akcie

ilustrační foto, burza, makléř, akcie,
ilustrační foto, burza, makléř, akcie,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská komise pro regulaci cenných papírů zakázala všem akcionářům s podílem v některé z firem vyšším než pět procent v příštích šesti měsících prodávat akcie. Toto opatření má zmírnit tlak na akciových trzích v Číně. Od poloviny června akcie v Číně klesly o 30 procent.

Zákaz se vztahuje také na výkonné představitele firem a členy správní rady, kteří mají akcie, bez ohledu na velikost podílu, který vlastní. Komise na svých internetových stránkách varovala, že přísně zakročí vůči všem akcionářům, kteří toto pravidlo poruší, napsala agentura Reuters.

Čína se již delší dobu snaží zastavit propad akciových trhů, žádné z opatření však zatím nepomohlo. Vláda mimo jiné pozastavila primární nabídky akcií, nakupuje akcie prostřednictvím státních fondů a poskytla úvěry makléřským firmám, aby je přiměla nakupovat akcie. Snížila také poplatky z obchodování. Úřady rovněž již pozastavily obchodování s více než polovinou firem obchodovaných na dvou hlavních burzách v Číně.

Podle některých globálních investorů by mohl propad čínských akcií představovat pro světové hospodářství větší riziko než současná krize v eurozóně. Analytici společnosti Bank of America Merrill Lynch předpokládají, že pokles čínského trhu povede k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, k poklesu firemních zisků a ke zvýšenému riziku finanční krize.

„Bohužel to až moc připomíná začátek finanční krize. Čínská centrální banka si to uvědomuje a chce akciový trh podpořit umělými nákupy akcií, aby se na trhu obnovila likvidita. Dnes totiž akcie nikdo nenakupuje. Všichni chtějí jen prodat, aniž by bylo komu,“ komentoval stav analytik Vladimír Pikora z Next Finance.

Problém drobných investorů, co nakupuje za cizí peníze

Výprodej na čínském akciovém trhu odstartoval poté, co se indexy od loňského listopadu do poloviny letošního června více než zdvojnásobily. Za prudkým vzestupem stáli zejména drobní investoři, využívající k nákupům akcií vypůjčené peníze.

K zahájení výprodeje přispěla vlna nových akciových emisí, obavy ze zpřísnění pravidel pro výpůjčky k nákupům akcií, nejistota ohledně domácí měnové politiky a snaha vybrat si dosažené zisky před koncem pololetí. Propad za poslední tři týdny už smazal většinu zisků předešlých osmi měsíců.

Přefouknutá bublina. Čínské akcie prudce vzrostly, americké jsou na rekordu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah