Čínské akcie se propadly o sedm procent, obchody se do konce dne přerušily | E15.cz

Čínské akcie se propadly o sedm procent, obchody se do konce dne přerušily

Čínské akcie, ilustrační foto
Čínské akcie, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské akciové trhy se v první obchodní den tohoto roku propadly o sedm procent a obchodování bylo poté na zbytek dne přerušeno. Trh reagoval na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Za výprodejem stojí podle agentury AP také napětí na Blízkém východě, které zvýšilo světové ceny ropy. Po neuspokojivých zprávách z Číny klesaly také další burzy v regionu.

Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, se propadl o sedm procent a obchodování zakončil na 3470,41 bodu. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite ztratil 6,9 procenta na 3296,66 bodu a pohyboval se na nejnižší hodnotě za skoro tři měsíce.

„Investoři se stále obávají dalšího zpomalení ekonomického růstu vedoucí asijské ekonomiky,“ vysvětluje hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Čísla signalizují, že aktivita čínského průmyslu dále ochabuje, což jen zvyšuje pravděpodobnost „tvrdého přistání“ jejího hospodářství. Právě to je jednou z vůbec největších hrozeb, jimž letos čelí a bude čelit globální ekonomika.“

K nervozitě investorů na čínských trzích podle Kovandy přispělo i oznámení čínské centrální banky, která stanovila střední hodnotu tamní měny vůči dolaru na čtyřleté minimum. „Na klidu ovšem asijským investorům – a čínským zvláště – nepřidává ani vyostření tenzí mezi Saúdskou Arábií a Íránem,“ píše Kovanda. „Na Čínu situace na Blízkém východě dopadá přímo, neboť mohutně investuje do íránského ropného průmyslu.“

Shanghai Stock Exchange

Negativní je pro čínskou ekonomiku i zhodnocování amerického dolaru, čínský jüan je na něj do určité míry navázaný. To na globálních trzích může čínské exportéry znevýhodnit proti jiným asijským konkurentům.

Podle zahraničních agentur je to poprvé, kdy Číňané použili nový mechanismus pro přerušení obchodů na burze. Systém, který má zmírnit nadměrnou kolísavost, vznikl po loňských masivních výkyvech na domácích akciových trzích, které patří k nejvrtkavějším na světě.

Jakmile se index CSI 300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi či opcemi se automaticky na čtvrt hodiny přeruší. Výkyv o sedm procent pak trh na zbytek dne uzavře.

Čínské akcie mířily dolů od dnešního rána. Když se propadly o pět procent, byly obchody podle tohoto nového systému, platícího odedneška, na 15 minut přerušeny. Propad ale pak pokračoval a regulátoři obchodování na burze asi hodinu a půl před řádným koncem na zbytek dne pozastavili.

Shanghai Shenzhen Csi 300

Dnešní data z čínského průmyslu podle agentury Reuters zmírnila naděje, že čínská ekonomika vstoupí do nového roku v lepší kondici. Průzkum ekonomického listu Caixin a společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázal, že aktivita v čínském průmyslu klesala v prosinci deset měsíců za sebou.

Index aktivity čínského zpracovatelského sektoru v prosinci klesl na 48,2 bodu z listopadových 48,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od září a hlouběji pod hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, přerušila diplomatické styky s ropným Íránem. Stalo se tak v reakci útok davu íránských demonstrantů na areál saúdského velvyslanectví v Teheránu. Útoku předcházela poprava šíitského duchovního v Saúdské Arábii, která v Íránu vyvolala protesty. Rostoucí napětí na Blízkém východě podle analytiků zvýšilo světové ceny ropy.

Klesá i tokijská burza

Ropa Brent, která je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, dnes během obchodování v Asii stoupla až o 3,3 procenta na 38,50 dolaru za barel, o část zisků ale později přišla. Loni Brent kvůli nadměrné nabídce této suroviny na trzích zlevnil o 35 procent.

Dolů dnes zamířily také další burzy v regionu. Index tokijské burzy Nikkei 225 se propadl o 3,1 procenta, což je největší pokles za více než tři měsíce. Index jihokorejských akcií Kospi byl nižší o 2,2 procenta a hongkongský index Hang Seng ztrácel 2,8 procenta. „Po otevření navázala propadem také Evropa a totéž lze čekat od amerických trhů,“ myslí si Lukáš Kovanda.

Klesly také akciové trhy v Evropě. Panevropský index FTSEurofirst 300 index v úvodu dnešního obchodování ztrácel 2,3 procenta. Index Euro STOXX 50, který sleduje nejvýznamnější akcie v eurozóně, se na začátku prvního obchodního dne roku propadal o 2,6 procenta.

Ilona Švihlíková: Bude v hlavní roli čínský jüan?

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah