ČNB bude dál držet měnu na úrovni 27 korun za euro a sazby na minimech | E15.cz

ČNB bude dál držet měnu na úrovni 27 korun za euro a sazby na minimech

Detail budovy ČNB
Detail budovy ČNB
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň dnes rada ponechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Pokračovat v nich bude nejméně do druhé poloviny roku 2016.

Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 korun za euro“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

„I když ekonomika roste více, než byly první předpoklady, tak ČNB zachovává kontinuitu ve svých rozhodnutích a na své strategii nic nemění. Je to částečně dané i tím, že inflace je stále spíše u nuly než poblíž inflačního cíle,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub. Hlavní analytik Raiffeisenbank Michla Brožka čeká, že se ČNB bude snažit udržovat kurz nad hladinou 27 korun za euro do druhé poloviny roku 2016, poté nechá korunu posílit.

Intervence až do konce roku 2016?

Samotná prognóza ČNB počítá s intervenčním režimem až do konce roku 2016. Inflace totiž bude většinu příštího roku nízká a k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB se dostane až na počátku roku 2017. „Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává,“ uvedl guvernér. Kurz koruny se podle něj tedy bude pohybovat na hladině 27 korun za euro nebo slabší přinejmenším do poloviny roku 2016.

Bankovní rada České národní banky dnes opět nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné, detaily rozhodnutí o intervenčním režimu ČNB nezveřejňuje.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera protiinflační. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří vývoj cen potravin, pohonných hmot a regulovaných cen energií. Dalším faktorem může být i utlumenější cenový vývoj v globální ekonomice. Naopak mezi rizika ve směru růstu cen patří rychlejší růst tuzemské ekonomiky a vyšší růst mezd.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Během posledních měsíců se koruna pohybuje blízko hranice 27 korun za euro. Na počátku září pak centrální banka oznámila, že v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Za srpen budou data na počátku října. Podle odhadů hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera centrální banka od poloviny července až po první zářijový týden intervenovala za zhruba 180 miliard korun.

Jana Steckerová: Stabilní kurz koruny

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah