Druhá vlna koronaviru: Jaký bude mít potenciální dopad na finanční trhy? | E15.cz

Druhá vlna koronaviru: Jaký bude mít potenciální dopad na finanční trhy?

ZDROJ: Shutterstock
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na tom, že druhou vlnu pandemie koronaviru můžeme očekávat v dohledné době, se shoduje většina českých epidemiologů. A přestože jsou na místě obavy z toho, jaký bude mít druhá vlna vliv na fyzické a psychické zdraví obyvatel, již teď se musíme zamýšlet i nad ekonomickou a finanční stránkou věci.

Pokles nebude výrazný

Odborníci totiž předvídají, že by finanční sektor podobný scénář, kterého jsme mohli být svědkem na jaře tohoto roku, podruhé za tak krátkou dobu již nezvládl. Jak ale česká vláda avizovala, podobného scénáře bychom se ani snad dočkat neměli a nepředpokládá se ani uzavírání celých ekonomických sektorů.

„Na přesné předpovědi toho, jak se trh zachová, až přijde druhá vlna pandemie koronaviru, je v současnosti opravdu brzy. Pokud ale nenastane nějaká mimořádná situace, pokles by tentokrát nemusel být tak drastický, jako tomu bylo v březnu,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Ten zároveň předvídá, že největší dopad bude mít případná další vlna pandemie na firmy v tzv. první linii. „Nadále ochromený je turismus, kultura, ale například i automobilový průmysl. Společnosti v těchto odvětvích se ještě ani pořádně nevzpamatovaly a můžeme předpokládat, že by pro ně další omezení a restrikce byly zdrcující. Ohroženou skupinou jsou ale i finanční instituce jako banky či pojišťovny, které se aktuálně potýkají s množstvím klientů, kteří nejsou schopni plnit své závazky.“

Nová pravidla, větší šance

Naopak z celé situace mohou těžit takové firmy, které se nově nastaveným podmínkám přizpůsobí co nejrychleji a co nejlépe. „Pandemie změnila fungování ekonomiky i v tom smyslu, že se nyní hovoří o práci z domova jako o novém standardu. To je obrovským přínosem pro firmy zajišťující nejrůznější online pracovní platformy, sociální sítě, event a meeting plannery apod. Rychlým tempem také rostou akcie firem vyvíjejících účetní a daňové softwary a samozřejmě nemůžeme zapomenout na nejrůznější drogistické zboží a na výrobce dezinfekčních prostředků, kterým se během května akcie sice zastavily, teď ale můžeme očekávat, že opět porostou. V kurzu je také komplexní online vzdělávání, které se během pandemie ukázalo jako velmi důležité,“ vyjmenovává Brychta obory, pro které má pandemie koronaviru pozitivní dopady.

Co ale celá situace znamená pro investory a jak by teď zájemci o vstup do světa tradingu měli pokračovat? „Na trzích nadále panuje vysoká volatilita, a proto bych doporučoval soustředit se na akcie velkých podniků, které nejsou pandemií přímo zasaženy. Má-li pak někdo již s tradingem zkušenosti a může-li si dovolit vyšší investici, zkusil bych se soustředit na akcie společností z výše zmíněných oborů, u kterých můžeme očekávat, že je pandemie nezasáhne nikterak negativně a jejich akcie nadále porostou“ uzavírá Jaroslav Brychta za XTB.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah