Komodity po letech vynášejí, některé rostou i o desítky procent
Index Bloombergu shrnující vývoj nejvýznamnějších surovinových trhů letos přidal více než osm procent, pro spekulanty tak byla sázka na komodity výnosnější než většina světových akciových trhů. „Jednou z hlavních příčin je omezení produkce mnoha komodit, ať už jde o těžbu ropy, produkci kovů nebo některých zemědělských komodit v důsledku nízkých cen a nerentability mnoha provozů, jejich nabídka na světových trzích tudíž klesla,“ říká portfolio manažer Colossea Štěpán Pírko.
Komoditnímu boomu podle analytiků nahrává i slabší dolar, v němž se na burze realizuje většina surovinových transakcí, nebo uvolněná politika centrálních bank.
Bloomberg Commodity Index|Bloomberg Commodity Index
Ceny ropy letos poslaly vzhůru především neutuchající spekulace o omezení těžby kartelem vývozců ze spolku OPEC, růst cen kovů využívaných v průmyslové výrobě zase zažehla politika Číny, podstatně omezující jejich produkční kapacity. Nejrychleji na zprávy zpoza velké zdi reagoval zinek, jehož cena se od počátku roku zvedla o 55 procent.
Zejména sázka na průmyslové komodity může být podle expertů zajímavá i pro příští léta. „Předpokládáme, že jejich ceny dosáhly dna, během následujícího roku až dvou budou přitom setrvale klesat jejich světové zásoby, spotřeba naopak mírně poroste,“ soudí analytik Finlordu Boris Tomčiak.
I přes letošní růst navíc zůstávají ceny komodit oproti minulým létům podstatně níže. Od roku 2011 do závěru loňského roku ztratil komoditní index Bloomberg dvě třetiny hodnoty a propadl na sedmnáctileté minimum. „Ceny komodit se stále blíží úrovním před 25 lety. Následný letošní růst je spíše první náznak stabilizace, než aby se mluvilo o silném obratu,“ dodává hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.