Krymská krize poslala ke dnu rubl i ruské burzy

Krymská krize poslala ruské akcie ke dnu. Moskevský burzovní index MICEX od rána oslabil o 5,89 procenta. Akcie plynařského koncernu Gazprom, který o víkendu Ukrajině pohrozil odebráním slevy na plyn, spadly o 12 procent.
Index RTS, který zahrnuje akcie ruských společností obchodované v dolarech, po ránu spadl dokonce o deset procent. To je největší denní ztráta od pádu americké banky Lehman Brothers na podzim 2008. Aktuálně index oslabuje o 7,08 procenta.
Svého historického minima vůči euru i dolaru dosáhla ruská měna. Na jedno euro je vůbec poprvé v historii potřeba více než 50 rublů.
Šíření šokové vlny v hospodářství, kterou vyvolala ruská intervence na Ukrajině, se snaží zabránit ruská národní banka. Ta ráno překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu z 5,5 na sedm procent. „Rozhodnutí má za cíl zabránit inflační rizikům a rizikům pro finanční stabilitu v souvislosti s narůstající volatilitou trhů,“ vysvětlila banka.
Kurz rublu k euru v posledních pěti letech
Většina Krymu je pod kontrolou ruských vojáků, kteří v noci obsadili několik dalších vojenských objektů a správních budov na poloostrově. Vojáci se na ukrajinském území pohybují v maskovacích uniformách bez hodnostního označení, jejich výzbroj, chování a vybavení podle místních novinářů jasně ukazuje na armádní profesionály.
Skupina sedmi nejvyspělejších zemí světa odsoudila v neděli nasazení ruské armády na Ukrajině a zastavila přípravy na summit skupiny G8 (G7 a Rusko) chystaný na červen do Soči.
Manžel ukrajinské expremiérky sháněl v Česku peníze na revoluci