Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza oslabila, nedařilo se akciím společnosti ČEZ

Pražský burzovní palác
Pražský burzovní palác
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 1,56 procenta na 1322,71 bodu. Příčinou nejvýraznějšího poklesu burzy od začátku května byly hlavně akcie ČEZ. Nedařilo se ale ani rakouským finančním titulům. Výraznějšímu poklesu indexu zabránila především Komerční banka. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Pět z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX uzavřelo dnešní obchodování v minusu. Čtyři si naopak připsaly zisk a emise banky Moneta stagnovala.

„Za dnešním oslabením stojí především akcie skupiny ČEZ, které korigují výrazné posilování z předchozích dní,“ uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč. Cenné papíry polostátní energetické firmy tak zakončily šestidenní růstovou sérii, za kterou posílily o 16 procent. Dnes akcie ČEZ odepsaly 4,77 procenta a zakončily s kurzem 1117 korun za akcii.

Oslabovaly také rakouské finanční tituly. „Dnes se totiž poprvé obchodují bez nároku na dividendu,“ vysvětlil Boháč. Akcie pojišťovny VIG zlevnily o 3,3 procenta na 556 korun. Emise bankovní skupiny Erste oslabila o 0,91 procenta na 721,40 korun za akcii.

Naopak k ziskovým titulům se dnes zařadila Photon Energy či Komerční banka. Cenné papíry společnosti Photon Energy zpevnily o 2,59 procenta, jejich vliv na index byl ale vzhledem k nízkým objemům obchodů malý. Výraznějšímu poklesu burzovního indexu tak bránila Komerční banka, jejíž emise zpevnila téměř o dvě procenta na závěrečných 740,50 korun za akcii.

Koruna se dnes kolem 17:00 obchodovala v kurzu 24,64 koruny za euro a 23,10 koruny za dolar. V porovnání s předchozím závěrem česká měna zpevnila o dva haléře vůči euru a o 25 haléřů k dolaru. Vyplývá to z dat serveru Patria Online.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery