Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let | E15.cz

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

ilustrační foto,
ilustrační foto,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu průměru od roku 1960. A letošní objevy budou zřejmě ještě nižší než loni, což vyvolává obavu, jak budou ropné firmy schopné uspokojit budoucí poptávku. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje konzultační společnosti Wood Mackenzie.

Propad cen ropy za poslední dva roky o více než polovinu způsobil, že firmy snížily na minimum své rozpočty na průzkum. Od počátku letošního roku nové objevy zatím dosáhly pouhých 736 milionů barelů.

To vyvolává obavy v odvětví v době, kdy americký Úřad pro energetické informace odhaduje, že globální poptávka po ropě vzroste do roku 2026 na 105,3 milionu barelů denně z letošních 94,8 milionu barelů denně.

Očekávalo se, že rozdíl v objevech a poptávce by mohl smazat rozkvět těžby ropy z břidlic v USA. Ceny ropy pod 50 dolary za barel však tuto naději zmařily.

Globální dodávky ropy se zvýšily, protože Rusko a ropný kartel OPEC těží na plný plyn, přestože jsou ceny nízké, a zaplnily trh ropou, protože se snaží ochránit podíl na trhu. Manažer konzultační společnosti Rystad Energy Nils-Henrik Bjurstroem však varuje, že roky nedostatečných investic se projeví v roce 2025, protože producenti v letošním roce nahradí pouze o něco více než jeden z 20 vytěžených barelů ropy.

Globální výdaje na průzkum, od seizmických studií po zahájení těžby, se v letošním roce sníží na 40 miliard dolarů (970,3 miliardy korun) ze 100 miliard dolarů v roce 2014, upozornil viceprezident pro globální průzkum firmy Wood Mackenzie Andrew Latham. Na stejné úrovni zůstanou podle něj výdaje zřejmě až do konce roku 2018. Klesá i počet vrtů. V srpnu bylo v provozu 209 vrtů proti 680 v loňském roce a 1167 v roce 2014.

Generální ředitel firmy Royal Dutch Shell Ben Van Beurden se domnívá, že ropné firmy by měly ročně investovat zhruba jeden bilion dolarů, aby bylo zajištěno, že budou schopné uspokojit poptávku. Odhaduje, že poptávka poroste o jeden milion až 1,5 milionu barelů denně a dodávky ročně kvůli přirozenému úbytku klesají o zhruba pět procent.

Crude Oil Chart

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.