Repete srpnového výplachu na Wall Street. Atmosféra houstne, za nitky tahá Nvidia i Japonci
Wall Street vykresluje obdobně temný obrázek, jaký v srpnu předcházel skokovému akciovému výplachu. Tímto směrem alespoň ukazuje poslední vývoj takzvaného indexu strachu VIX. Ten totiž v prvních zářijových dnech vylétl vzhůru se stejnou vehemencí jako během prázdnin a od konce srpna se vyhoupl i výše nad hranici dvaceti bodů, která bývá také někdy vnímána jako mezník mezi relativním klidem a neurózou. Investoři mají přitom stále na paměti hořký první srpnový týden, kdy Wall Street ztratila ve dnech následujících po obdobné vlně strachu bezmála deset procent, a zdálo se, že trh se řítí do pekel. Skeptici varují, že akcie jsou předražené, a hrozba výprodeje je tak adekvátní.
„Ocenění akcií je natolik euforické, že sebemenší negativní zpráva dokáže spustit výprodeje,“ varuje portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Index S&P 500 od úterý ztratil takřka tři procenta, přičemž propad burzy vedly technologické a energetické akcie v čele s Nvidií. I ta ostatně dává svým středečním desetiprocentním propadem vzpomenout na své srpnové faux pas.
„Technologie táhnou dolů obavy, že nástup AI nepovede nakonec k až tak výraznému zvýšení zisků v sektoru. Energetickým akciím a ropě vůbec nepomáhají informace o slabém hospodářském růstu Číny, když její spotřeba ropy byla v létě o tři procenta nižší než loni,“ vysvětluje ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Během posledních prázdninových týdnů se index strachu držel kolem patnácti bodů. Třiadvacet bodů přitom zdaleka není standardní hodnotou tohoto benchmarku neurózy. Krom srpna byl na podobných úrovních naposledy na začátku loňského roku, kdy pomalu doznívala globální krize cen energií. „Akcie mají vysoké ohodnocení, takže korekce cen i o deset procent by nebyla překvapující,“ počítá Tomčiak.
Na začátku srpna index strachu vylétl postupně až na 40 bodů, tedy například nad hodnotu odpovídající takzvanému medvědímu trhu na indexu S&P 500 během roku 2022. „Tento silný nedávný výkyv indexu VIX v sobě reflektoval pokles japonského akciového trhu, který se přelil na další světové trhy a obavy z recese dané horšími makro čísly zejména z amerického trhu práce,“ uvádí šéf správy aktiv Raiffeisenbank Miroslav Paděra.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!