Ruský rubl padá na nová minima, sráží jej ropa a údaje z Číny

Ruský rubl padá na nová minima, sráží jej ropa a údaje z Číny

Ruský rubl padá na nová minima, sráží jej ropa a údaje z Číny Zdroj: CTK

Ruský rubl dnes pokračoval v prudkém poklesu na nová rekordní minima a odpoledne už ztrácel na americký dolar asi šest procent. Ruskou měnu nadále sráží propad světových cen ropy a dnes jej zasáhly i další nepříznivé údaje z Číny. Kurz rublu klesl vůči dolaru o 5,9 procenta na 53,56 rublu za dolar.

Na první prosincový den tak rubl zaznamenal největší jednodenní pád za posledních 16 let. I v roce 1998 stála za propadem klesající cena ropy.

Rubl po stabilizaci v polovině listopadu obnovil propad minulý čtvrtek, kdy reagoval na rozhodnutí ropného kartelu OPEC nezasáhnout proti poklesu cen ropy. Ropa od té doby prudce klesá, což stahuje dolů i ruskou měnu. Rubl od počátku roku ztrácí téměř 40 procent a je letos jednou z nejslabších měn světa.

Světové ceny ropy se dnes ráno v Asii propadly na minima za více než pět let. Výnosy z prodeje ropy a plynu tvoří asi dvě třetiny ruského vývozu, a ruskému rozpočtu tak hrozí výrazný výpadek příjmů. Vedle propadu cen ropy podkopává rubl i oslabování ruské ekonomiky a rostoucí dopad západních sankcí proti Rusku.

Siluanov: Rusko kvůli levné ropě přichází až o 100 miliard dolarů

Jak před nedávnem prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov, zatímco sankce připravují ruskou ekonomiku asi o 40 miliard dolarů ročně, pokles ropy pak ruskému hospodářství bere dalších 90 až 100 miliard dolarů. Celková částka kolem 140 miliard dolarů (což je zhruba 3,1 bilionu korun) představuje sedm procent výkonu ruské ekonomiky.

HSBC: Ruský průmysl v listopadu rostl nejrychleji za poslední rok
Aktivita ruského zpracovatelského sektoru v listopadu rostla nejrychlejším tempem za poslední rok, a to díky silné domácí poptávce. Exportní zakázky ale v důsledku západních sankcí klesly. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery puskutečnila britská banka HSBC.
Index aktivity zpracovatelského průmyslu v listopadu stoupl na 51,7 bodu z říjnových 50,3 bodu. Zaznamenal tak první nárůst od letošního července a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského října. Pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, signalizuje růst aktivity.

Rubl také zasáhlo zpomalení v Číně

Rubl ale zasáhly také údaje, podle nichž aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu zpomalila na nejnižší tempo za osm měsíců. Čína se v poslední době stává předním trhem pro ruské suroviny.

Ruská centrální banka přestala 10. listopadu stanovovat pro kurz rublu fluktuační pásmo a nechala jej volnému pohybu, což kurz měny dočasně ustálilo. Banka ale dala najevo, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na trhu intervenovat.

Vývoj kurzu rublu vůči dolaru

„Hlavní otázkou pro aktéry na ruském trhu je nyní to, jak rychle centrální banka zasáhne do toho, co se děje,“ řekl agentuře Reuters Gleb Zadoja z moskevské investiční skupiny Profit. Centrální banka od uvolnění kurzu zatím na trhu neintervenovala.

Propad kurzu rublu stahuje prudce dolů index ruských akcií RTS, jehož hodnota se stanovuje v dolarech. Index v polovině dne ztrácel více než tři procenta, naopak rublový index MICEX měl k dvě procent k dobru.

S problémy se nepotýká jen Rusko, ale i další země, jejichž ekonomika je silně závislá na cenách ropy. O téměř deset procent se propadl také kurz nigerijské měny naira vůči dolaru.