Rychle nabyl, rychle pozbyl? Cena bitcoinu se řítí dolů

Bitcoiny (ilustrační foto)

Bitcoiny (ilustrační foto) Zdroj: CC BY-SA 2.0, Antana via Flickr

Internetová měna bitcoin i odvozené alternativy ztrácí v posledních dnech na hodnotě a dnes velmi výrazně. Po razantním nástupu, kde se cena bitcoinu vyšplhala začátkem prosince až nad 1200 dolarů, se dnes dostala pod polovinu této hodnoty a zatím to vypadá, že nadále klesá. Na vině jsou zejména negativní zprávy z Číny.

Za prudkým vzestupem obliby a tím i ceny novodobé internetové měny stály především silné investice z Číny, kde bitcoin vzbudil velké nadšení, a to jak u investorů, tak řady ostatních uživatelů, kteří spatřili příležitost, jak obejít čínské restrikce pro směnu valut. Čínská legislativa se zprvu k Bitcoinu stavěla celkem neutrálně a podpora bitcoinu některými čínskými firmami hnala cenu stále výše. Nastávají však zlomy.

Tím prvním bylo vyjádření čínské centrální banky v tom smyslu, že bitcoin je riziko, se kterým nedoporučuje obchodovat. Prudký pád zapříčila možná i prvotní dezinformace, že došlo k zákazu obchodování s bitcoiny v Číně. To se ale nestalo, a tak se začalo zase nakupovat a cena rostla. Důvěra už ale byla trochu narušena a boom opadl, proto se už cena nevyšplhala na své původní maximum.

Teď ale opět hodnota bitcoinu prudce padá. Důvodem je skutečnost, že největší čínská bitcoinová burza BTC China přestala přijímat vklady v místní měně. Oficiálně to nepadlo, ale obecně se tuší, že za tím stojí přímo čínská vláda, která tak razantně zastavila obcházení jejího regulačního opatření na omezení směny valut.

Vývoj ceny bitcoinu na největší burze Mt. Gox za poslední rok:

Vývoj ceny bitcoinu na největší burze Mt. Gox za poslední rokVývoj ceny bitcoinu na největší burze Mt. Gox za poslední rok | bitcoincharts.com

Finanční list Ti-i Cchaj-ťing Ž'-pao tento týden informoval, že čínští úředníci zakázali bankám provádět některé bezhotovostní operace, které zahrnují bitcoiny a jsou směrované na platformy pro elektronické platby. Mezi ně patří třeba Alipay, což je elektronická platební služba portálu Alibaba. Ten patří k nejoblíbenějším webům v Číně a má významné postavení na asijském trhu.

„Kdyby prostředky pro vklady jüanů do platforem (obchodujících s bitcoiny) zcela zmizely, všechny směny (s touto měnou) v Číně by byly zrušeny,“ řekl agentuře AFP odborník na virtuální měny James Gong. Číňané by tak podle něj byli mimo jiné nuceni bitcoiny získávat tajně, nebo transakce přesunout do zahraničí.

Co bude s vývojem internetové měny dál? Nad tím si teď lámou hlavu analytici. Je nicméně vidět, že bitcoin je stále značně citlivý a na podobné zprávy reaguje velmi výraznými změnami. Vzhledem k jeho rozšíření jinde ve světě, objemu nashromážděného kapitálu a převažující víře investorů, že jeden krátkodobý propad neovlivní dlouhodobý význam bitcoinu, se dá časem očekávat opětovné oživení poptávky a pozvolný růst. Jednoznačnou predikci budoucnosti bitcoinu vám ale nikdo nedá.

O bitcoinu čtěte více:

Jan Sedlák: Jedničky, nuly a víra

Češi vyvíjejí bitcoinovou peněženku, slibují odstranit potíže s hackery

Bitcoinový průkopník. V Bratislavě bude jeden z prvních bankomatů

Dříve sotva pizza, dnes i let do vesmíru. Bitcoiny našly půdu pod nohama

Bitcoin je legální prostředek směny, prohlásily americké úřady

Bitcoiny jsou peníze, rozhodlo Německo

vše o bitcoinu na Živě.cz