Trh fúzí a akvizic dál ochlazuje, pád brzdí jen USA | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Trh fúzí a akvizic dál ochlazuje, pád brzdí jen USA

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Objem transakcí uskutečněných na celém světě se během letošního pololetí meziročně propadl o jedenáct procent na 1,8 bilionu dolarů. Vyplývá to z dat společnosti Mergermarket, která sleduje uskutečněné fúze a akvizice.

Pokles transakcí potkal Evropu, Jižní Ameriku nebo oblast Asie a Pacifiku. Trh s firemními transakcemi, při nichž se prodávají či spojují celé společnosti, tak zachraňovaly hlavně Spojené státy. Ostatně tři z pěti největších transakcí za prvních šest měsíců se odehrálo právě v USA.

„Kondice americké ekonomiky je lepší, než v Evropě nebo na rozvíjejících se trzích,“ říká investiční stratég firmy Fichtner Aleš Prandstetter a dodává: „Nejistota ohledně obchodních válek se rovněž projevuje více v Evropě a rozvíjejících se trzích než v USA.“

Největší letošní transakcí je proto převzetí biotechnologické společnosti Celgene americkým farmaceutickým kolosem Bristol-Myers Squibb za 89,5 miliardy dolarů. Za ní je investice ve zbrojním průmyslu, kdy společnost United Technologies Corporations převezme za téměř 89 miliard dolarů konkurenční Raytheon.

V Česku padl akviziční rekord

Další obří transakce se odehrály opět ve farmacii a ropném průmyslu. „Několik velkých společností, někdy pod tlakem aktivistických investorů, využívá fúze a akvizice k posílení své pozice na domácích trzích nebo k zaměření na svou hlavní činnost,“ komentuje vývoj na trhu Beranger Guille z MergerMarket.

Ani velké investice ale nezabránily propadu trhu s firmami. Důvodem jsou podle Prandstettera obavy manažerů z toho, že se ekonomika nachází na konci růstové fáze. „Vrchol už je za námi,“ uvádí Prandstetter s tím, že manažeři už nechtějí platit za převzetí firem příliš vysoké ceny.

Zpomalení trhu se ostatně odrazilo i na chování bank z Wall Street. Zajímají se již nějakou dobu i o transakce, nad nimiž by ještě před pár lety ohrnovaly nos.

Agrofert zastavil akvizice. Bude řešit dluhy

Konkrétně banka JPMorgan Chase se zabývala jen obřími investicemi, když například radila při transakci, kdy japonský farmaceutický kolos Takeda převzal irskou společnost Shire za 62 miliard dolarů. Minulý podzim se však její bankéři zajímali rovněž o prodej firmy Cianna Medical vyrábějící zařízení na odhalování nádorů. Jejíž roční tržby jsou „jen“ čtyřicet milionů dolarů. „Stále jsem je žádal, aby mi sdělili, proč se vůbec zajímají o tento obchod,“ uvedla pro list Wall Street Journal tehdejší šéfka Cianna Medical Jill Andersonová.

JPMorgan ale není jedinou velkobankou, která v době ochlazení trhu s transakcemi hledá byznys prakticky všude. Mocná Goldman Sachs podle listu nepohrdla transakcí v objemu 162 milionů dolarů.

Největší transakce v 1. pololetí (v miliardách dolarů)
Kupující firma Cílová společnost Hodnota Země Sektor
Bristol-Myers Squibb Celgene  89,5  USA  Farmacie 
United Technologies Corp.  Raytheon  88,9  USA  Zbrojní průmysl 
AbbVie  Allergan  86,3  Irsko  Farmacie 
Saudi Arabian Oil  Saudi Basic Industries Corp. (70procentní podíl)  70,4  Saúdská Arábie  Chemický průmysl 
Occidental Petroleum  Anadarko Petroleum  54,4  USA  Těžba ropy 

(Pramen: Mergermarket)

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!