Číňané převzali téměř polovinu Travel Servisu

Obě strany si padly do oka už loni, kdy CEFC získala koncem září desetinu české firmy. Podle Šimáněho přišla iniciativa z Číny. „Po určité době jsme si řekli, že vzhledem k velikosti Číny a všemu, co se tam dnes děje, by nebylo špatné, kdybychom se s nějakou velkou a kapitálově silnou čínskou firmou spojili,“ komentoval to nedávno v rozhovoru pro E15.
Skupina CEFC se tak zprostředkovaně dostala i do Českých aerolinií, kde má Travel Service více než třetinový podíl. Aerolinie by tím ale neměly přijít o status evropského dopravce, který skýtá výhody v zemích, kde neplatí dohody o otevřeném nebi.
Travel Service si od vstupu silného investora slibuje rozvoj především sítě pravidelných linek pod značkou Smart Wings. Ty by se měly vhodně doplňovat s linkami ČSA. Podle Šimáněho bude možné s čínským kapitálem v zádech při expanzi více riskovat. Součástí dohody je mimo jiné navýšení základního kapitálu Travel Servisu o miliardu korun.
Čínská soukromá společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC) v uplynulých měsících získala například 60 procent ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit. Podle smlouvy podepsané ve středu má CEFC také získat 50procentní podíl ve finanční skupině J&T Finance Group, kupuje i 90procentní podíl v internetovém prodejci zájezdů Invia.cz.
Martin Čaban: Na pár dní v Číně
Česko kvůli byznysu s Čínou přehlíží lidská práva, píší Slováci