Dráhy dostanou za výpravčí 400 milionů | e15.cz

Dráhy dostanou za výpravčí 400 milionů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Slama
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České dráhy už mají jasno, kolik vydělají na převodu 9500 zaměstnanců na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Výpravčí a další profese spojené s obsluhou provozu na dráze si s sebou do SŽDC vezmou majetek za necelých 400 milionů korun. Tolik také od správy železnic inkasují České dráhy. Deníku E15 to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že částka vychází z odborného odhadu.

„Je to movitý i nemovitý majetek, který SŽDC získá spolu se zaměstnanci. Je v tom zahrnuto i vykrácení nějakých vzájemných závazků,“ řekl Dobeš.

Převod lidí, kterým se v úřední hantýrce říká živá dopravní cesta, se plánuje už léta. Je součástí transformace české železnice a jejího striktního rozdělení na dopravce a provozovatele dráhy. Definitivně k němu mělo dojít k 1. červenci, kvůli protestům odborů ale vláda transfer odložila na 1. září. A podle Dobeše už se dál odkládat nebude. Odpor odborů zlomilo memorandum, které dnes odpoledne odboroví předáci podepíšou spolu se zástupci obou firem a ministerstva dopravy.

„Memorandum zajistí přesunutým zaměstnancům i na příští rok stejné sociální jistoty, jako měli u Českých drah,“ řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Jde například o kondiční ozdravné pobyty nebo některé mzdové požadavky.

Podle odborů by mělo být konečným cílem vytvoření velkého železničního holdingu, tedy znovupropojení obou velkých organizací. Ministerstvo ale zatím o tom jasno nemá. Čeká mimo jiné na rozhodnutí Evropské komise, která zkouoprávněnost existence takového holdingu v Německu.

Z finančního hlediska je převod živé dopravní cesty jen zlomkem akce z poloviny roku 2008. Tehdy se převáděla takzvaná mrtvá dopravní cesta, tedy majetek nutný pro údržbu kolejí, a s ním deset tisíc zaměstnanců. Za mrtvou dopravní cestu dráhy dostaly 12 miliard korun.

Rozhovor s Pavlem Dobešem ve čtvrteční E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější

Newslettery