Stát otvírá na železnici dveře konkurenci | e15.cz

Stát otvírá na železnici dveře konkurenci

City Elefant
City Elefant
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Petr Stefek
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo dopravy udělá první a dlouho odkládaný krok k otevření trhu dotované železniční dopravy. Na přelomu ledna a února vypíše první tendr; dopravci se v něm utkají o možnost provozovat motorové rychlíky na trati Plzeň–Most. Rozhodl o tom nový ministr dopravy Dan Ťok. „Je v našem zájmu otevřít trh, jsem příznivcem liberalizace a budu ji postrkovat vpřed. Během tohoto roku budou následovat další dva tendry,“ řekl deníku E15 ministr.

Pro dopravce tím pravděpodobně končí období nejistoty, kterou živil předchozí ministr Antonín Prachař. Klání o zmíněnou trať mělo začít už loni na podzim, za Ťokova předchůdce se ale vypsání soutěže neustále odkládalo. Nyní je ale jasné, že České dráhy jako dosud jediný příjemce státních dotací budou muset své pozice tvrdě hájit. Neméně urputně se však bude snažit o jejich dobytí konkurence. Na příležitost čeká například tuzemský RegioJet nebo nadnárodní National Express nebo Arriva.

V soutěži o západočeskou trať půjde o patnáctiletou smlouvu se státem, odhadovaný objem zakázky činí zhruba 700 milionů dotačních korun. Dopravci se ale ještě letos mají dočkat o řád chutnějších bonbonů. Mela se dá čekat především o lukrativní elektrickou relaci Praha–Ústí nad Labem–Děčín.

Stát dá na trh zatím šest tratí

Liberalizace železnice, kterou začne soutěž o trať Plzeň– Most, by měla probíhat podle postupu, jenž loni schválila vláda. Ten počítá s tendry na prvních šesti tratích, z nichž o některé se bude soutěžit v jednom balíku.

Po Plzni by měla následovat soutěž o rychlíky Liberec–Pardubice a Liberec–Ústí nad Labem. Ještě před koncem roku se dopravci utkají o zřejmě nejlukrativnější balík, kde budou elektrické vlaky Praha–Ústí nad Labem–Děčín a Praha– Ústí nad Labem–Chomutov– Cheb. „Bude to lukrativní pro dopravce a zároveň stát může výrazně ušetřit na dotacích,“ uvedl železniční konzultant Emanuel Šíp.

Vládní plán pro letošní rok zahrnuje také soutěž o neelektrifikovanou trať Ostrava–Opava–Krnov–Olomouc. O tyto rychlíky se už soutěžilo v roce 2012, ale tendr musel být z administrativních důvodů zrušen, čímž liberalizace na několik let usnula. Nyní se znovu probouzí, i když ve výrazně okleštěné formě.

Původní plán: tři čtvrtiny rychlíkové dopravy do roku 2020

Ještě v roce 2010 počítal tehdejší ministr dopravy Gustav Slamečka s tím, že do roku 2020 se vypíší soutěže na tři čtvrtiny české rychlíkové dopravy. Tu teď stát kompletně objednává u Českých drah, za což národnímu dopravci platí přes čtyři miliardy korun ročně. Na část z těchto peněz si bude nyní moci sáhnout soukromá konkurence drah, pokud uspěje v tendrech.

Některé problémy ale stále přetrvávají. Ministerstvu dopravy se nepodařilo dohodnout s firmami vzájemné uznávání a prodej jízdenek. Alespoň u prvních soutěží tuto věc úřad ponechá pouze na obchodním jednání mezi dopravci.

K liberalizaci dotované železnice se dnes v Poslanecké sněmovně koná seminář, kde se dá očekávat zajímavá výměna názorů mezi politiky a dopravci.

Dan Ťok: Chci vrátit Česko na železniční mapu Evropy

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah