Tažení proti agresivním řidičům Německo odkládá. Data z mýtných bran policie nedostane

Německá policie zatím přístup k informacím z mýtných bran na dálnicích nezíská. Návrh konzervativní unie CDU/CSU odmítli zástupci sociální demokracie (SPD), která s konzervativci vede jednání o vytvoření vlády. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich návrh zdůvodňoval tím, že by se policii usnadnilo pátrání po zločincích.

K boji proti dálničním pirátům vyzvala Německá konzervativní unie CDU/CSU. Ta navrhla, aby policie měla přístup k informacím z mýtných bran na dálnicích. To zatím zakazuje zákon. Mýtné brány pokrývají v Německu 12 800 kilometrů dálnic a automaticky sbírají informace o všech projíždějících vozidlech.

Opatření by podle konzervativců mělo policii usnadnit pátrání po zločincích. Dnes o tom informoval server časopisu Der Spiegel, podle kterého chce CDU/CSU návrh prosadit v rámci jednání o koalici se sociální demokracií (SPD). Dosud takové využití informací z mýtných bran zakazoval zákon.

Využívání mýtných bran k policejním účelům zvažovala v minulosti i Česká republika. V roce 2006 se spekulovalo, že by se brány využily k úsekovému měření rychlosti nebo k pátrání po ukradených vozidlech. Návrh ale kritizovali ochránci soukromí a nakonec se neuskutečnil.

„Pro bezpečnostní úřady je důležité, aby mohly zločince účinně sledovat,“ řekl mluvčí ministra vnitra za CSU Hanse-Petera Friedricha. Přístup k informacím z mýtného systému by podle něj zjednodušil policii práci, umožnil by jí sledovat pohyb podezřelých a zločinců a rychleji je dopadnout.

Mýtné brány pokrývají v Německu 12 800 kilometrů dálnic a automaticky sbírají informace o všech projíždějících vozidlech. Získané informace ale slouží výhradně k vybírání mýtného od nákladních vozidel.

Využití informací z mýtných bran policií výslovně zakázal už zákon z roku 2005, který stanovil současnou formu německého mýtného systému. Na jeho základě jsou sebraná data převáděna přes zabezpečené servery a automaticky mazána, pokud nejsou nutné pro vyúčtování mýtného.