Pražský Sociální nadační fond pomůže s úsporou nákladů na energie | e15.cz

Pražský Sociální nadační fond pomůže s úsporou nákladů na energie až 30 tisícům domácností

Praha
Praha
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

E15.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Metropole prostřednictvím Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy pokračuje v pomoci Pražanům s investicí do úspor energií v domácnostech. Umožňuje jim získat Příspěvek na úsporu energií ve výši tří tisíc korun, který usnadní domácnostem s nejnižšími příjmy překlenutí energetické krize. A to například pomocí drobných úprav v domácnosti, které jim umožní snížit náklady na energie do dalších let.

„V době energetické krize je pomoc sociálně nejslabším občanům Prahy naší povinností. Přicházíme s podporou, která pomůže napjatou finanční situaci řešit těm pražským domácnostem, které se bez pomoci neobejdou,“ říká Bohuslav Svoboda, primátor hl. m. Prahy.  Příspěvek na úsporu energií je financován z rozpočtu hlavního města Prahy a je součástí energetického balíčku pomoci Pražanům. Metropole na něj vyčlenila pro letošní rok celkem 86 850 000 korun.

„Díky Balíčku energetické pomoci snížíme až 30 tisícům pražským domácnostem dopad současné energetické krize. Město musí doplňovat roli státu a řešit intenzivně potřeby svých občanů – a to především z těch nejzranitelnějších skupin. Jsem ráda, že podoba příspěvku motivuje lidi k dlouhodobým úsporným opatřením stejně jako k žádosti o státní podporu – například o příspěvek na bydlení a přídavek na děti,“ uvedla k pomoci Alexandra Udženija, náměstkyně primátora zodpovědná za sociální péči, zdravotnictví a bytovou politiku.

O příspěvek na úsporu energií mohou žádat jednak vdovy a vdovci, kteří pobírají starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 tisíc korun. Oprávněnými žadateli jsou dále domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na dítě a domácnosti, a které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4800 korun (medián v roce 2022 na území Prahy). Obyvatelé Prahy, kteří spadají do těchto skupin, mají příležitost podávat své žádosti prostřednictvím webových stránek Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy: Podání – Sociální nadační fond HMP.

„Abychom mohli doručit finanční příspěvek potřebným domácnostem co nejdříve, přijímáme a vyřizujeme všechny žádosti elektronicky. Je možné ji vyplnit i na mobilním telefonu. Víme, že řada žadatelů nemá připojení k internetu nebo nejsou na on-line prostředí zvyklí. V těchto případech se mohou s důvěrou obrátit na své blízké nebo pracovníky sociálního odboru své městské části, kontaktní místo pro bydlení či sociální pracovníky z neziskových organizací s prosbou o pomoc. Vyplnění žádosti zabere nanejvýše deset minut, když má žadatel vše potřebné. Pomoci mohou i pracovnice Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy na e-mailu či infolince,“ doplňuje Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy.

Přípravu tohoto mimořádného příspěvku podpořili již v roce 2022 zastupitelé hl. m. Prahy napříč politickým spektrem. Konkrétní nastavení podoby příspěvku vytvořil Sociální nadační fond hl. m. Prahy na základě analýzy a ve spolupráci s organizací PAQ Research.

Žadatelé mohou pokládat dotazy, které se týkají příspěvku na úsporu energií, nebo požádat o pomoc při podání žádosti prostřednictvím e-mailu: prispevek.na.energie@praha.eu. Případně je také možnost využít telefonní infolinku na čísle +420 603 382 335, která je v provozu v pondělí a ve středu od 9:00 do 11:00 hodin a ve čtvrtek od 14:00 do 16:00 hodin. Podrobné informace k Příspěvku na úsporu energií jsou k dispozici na: Příspěvek na úsporu energií (praha.eu).

Autor: E15.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah