Většina činností, které lidstvo vykonává, je plně automatizovatelná, říkají zakladatelé platformy KINTARA
S použitím moderních technologií obrovsky narůstá význam kolektivního investování. Stejně, jako se lidé přes sítě domluví třeba na sdílení auta, mohou se domluvit i na společné investici, říkají zakladatelé nové platformy pro investice do nemovitostí KINTARA.
Jak vznikl nápad na založení platformy pro kolektivní investování do nemovitostí?
Pavel Šmíd: Se Zdeňkem jsme oba snílci. Fascinuje nás vytvářet věci, které jsou efektivní a slouží lidem. Oba máme zkušenost ve svém oboru a vidíme, že na trhu je taková platforma zapotřebí. Existující fintechové společnosti poskytují určitý výsek činnosti, ale my jsme našli prostor pro jejich propojení a zlepšení. Výnosy z vkladů hotovosti u bank jsou nízké na celém světě a lidé hledají možnosti, jak svůj kapitál zhodnotit. Zdeněk je pro mě velkou inspirací a bylo mým přáním s ním dělat byznys, který přesáhne svět korporací.
Sidney Zdeněk Hornych: S Pavlem jsme spolupracovali už kdysi dávno. Pak jsme kontakt na nějakou dobu ztratili. Já jsem žil v Silicon Valley a měl jsem svou firmu, kde je dnes již jiný výkonný management. A tak teď nastala správná chvíle rozjet něco nového, společného.
V čem se Kintara liší proti existujícím platformám?
Sidney Zdeněk Hornych: Existuje řada platforem, často však cílí pouze na akreditované investory. My chceme nabídnout možnost investovat v další fázi také široké veřejnosti. Zároveň existují technologické aplikace, které vybírají prostředky na nákup nemovitostí. My přinášíme možnost investovat přímo do konkrétní, lokální nebo zahraniční nemovitosti.
Pavel Šmíd: Stavíme na třech základních prvcích, a to sdílené ekonomice, kolektivním investování a mobilu, který dnes slouží jako občanka. Svět, jak jsme ho znali posledních sto let zpátky, kdy existovaly kamenné banky, střadatelé a osoby, které si půjčovaly, zanikl zhruba před deseti lety.
Když si člověk chtěl vypůjčit peníze, banka prověřovala jeho příjmy, vázala se k tomu obrovská byrokracie. Navíc provoz poboček, provize pro zprostředkovatele, marketingové náklady. Dnes má každý ve svém mobilu bankovní identitu a zároveň lidé si zvykli na sdílenou ekonomiku. Znamená to obrovské zrychlení, zjednodušení a zlevnění celého procesu.
Ovšem i dnes existují pobočky a banky kromě identity žádají prokázání příjmu, bezdlužnost a podobně.
Pavel Šmíd: Samozřejmě, bylo to myšleno v přeneseném slova smyslu. Klasická podoba tradičního bankovnictví se zásadně změnila. Všechny kroky spojené s vaší bankovní identitou a většinu obsluhy s tím spojené můžete dnes provádět online 24/7 za pomoci svého chytrého zařízení. My chceme na tuto vlnu navázat a jít dál, přenést tyto prvky i do odvětví investování.
Jak souvisí sdílená ekonomika s investováním do nemovitostí?
Pavel Šmíd: Dnes se spolu uživatelé nejrůznějších aplikací umějí domluvit například na sdílení aut, tedy car sharingu. My vytváříme technologii, kdy lidé společně investují.
Jak to souvisí s kolektivním investováním? To samo o sobě není novinkou.
Pavel Šmíd: Kolektivní investování je trend poslední doby. A za použití moderních technologií jeho smysl obrovsky narůstá. Pro soukromého investora je dnes stále méně zajímavé investovat například do termínovaných vkladů nebo spořících účtů u klasických bank. Výnosy jsou fakt malé a nabídka omezená.
Jako jednotlivec však narazíte u lákavých investic právě na objem hotovosti, který musíte mít k dispozici. My přicházíme s řešením, jak spojit potenciál více investorů a zapojit se do hry o úroveň výše. Díky Kintara se může investor s menší hotovostí přímo podílet například na businessu velkých komerčních realit nebo podobných projektů, které byly dosud exkluzivně v nabídce jen pro ty velké globální hráče. Zde se dneska odehrává teprve ta správná show. Vím, o čem mluvím, investuji již několik let peníze jednoho z nejbohatších lidí v Čechách a spravuji jeho realitní portfolio.
Jak budete vybírat nemovitosti vhodné do vašeho portfolia?
Pavel Šmíd: Dle IRR, tedy vnitřního výnosového procenta. Jde v podstatě o návratnost investice vyjádřenou standardně používaným ukazatelem.
Byznys jste rozjeli v Čechách, sídlo má Kintara v Londýně, na jaře chystáte road show po USA. Proč postupujete zrovna takto?
Pavel Šmíd: Jsme technologická firma a pro kohokoli z USA nebo Singapuru je Londýn kolébkou práva.
Sidney Zdeněk Hornych: Stavíme technologický projekt s globálními ambicemi, a tak ho také dimenzujeme.
Jaká bude role umělé inteligence a technologií?
Sidney Zdeněk Hornych: Zásadní. Rozhodovat bude ale vždy člověk. Strojové učení využije mimo jiné virtuální asistent, který vás provede celým investičním procesem. Na základě analýzy o možnostech a o jednotlivých aktuálních nabídkách vám předloží konkrétní investiční návrhy. A to vše s důrazem na etiku, proto finální rozhodnutí bude vždy na uživateli.
Strojové učení a umělá inteligence dokážou nesmírně zjednodušit, a především zefektivnit celý investiční proces od nahlížení do katastru až po reportovací procesy. Nastudování stovek dokumentů běžně trvá měsíce, zatímco stroj to zvládne za sekundy. V bankách nebo v poradenských firmách dnes dělají reportovací procesy finanční ředitelé s velkým týmem.
Strojové učení postupně zautomatizuje vše, co lze, čímž se investování také citelně zlevní. Jednoduše řečeno vyšší desítky procent činností, které dnes lidstvo vykonává, jsou plně automatizovatelné.
Není v tom určité riziko? Stroj je dokonalý ale jen podle zadání. Člověk může najít problém, který stroj nenajde a naopak. Neměli by se spíš doplňovat?
Sidney Zdeněk Hornych: Pracujeme na etické umělé inteligenci, tedy stavu, kdy strojové učení efektivně analyzuje vzorce v datech, objevuje anomálie, řeší predikci na základě historických dat, trendů a vstupních dat a navrhuje řešení pro autorizaci lidským operátorem.
Proto zmiňujeme, ze finální rozhodnuti je vždy na člověku. Nechceme, aby umělá inteligence rozhodovala sama za sebe. Ale aby zefektivnila celý proces, který následně předloží uživateli, a ten se rozhodne, zda přijme návrh řešení nebo zvolí jiné.
Jak máte vyřešenou otázku bezpečnosti?
Sidney Zdeněk Hornych: Budeme využívat mimo jiné také služby předních světových poskytovatelů SAAS, tedy služeb, které běží u jejich poskytovatele. Zároveň i kontrolu veškeré aktivity na síti IDS, jeho rozšíření na systémy prevence průniku a dalších formy ochrany. Víc bych to právě kvůli bezpečnosti komentovat nechtěl.
Jak se díváte na otázky etiky ve fintechovém světě?
Sidney Zdeněk Hornych: Je to velké téma a řada lidí má, a zřejmě oprávněně, ze strojového učení a umělé inteligence obavy. Etika spočívá mimo jiné i v tom, že stroj si načte informace, které by člověk četl měsíce, potom je vyhodnotí a nabídne řešení. Je pak na samotném člověku, aby udělal finální rozhodnutí. Stroj nemá rozhodovat za něj. Líbí se mi například Singapur. Ten má svého komisaře, který na správné využití umělé inteligence dohlíží. Ministr komunikací a informací Singapuru již v roce 2018 pojmenoval umělou inteligenci jako klíčový segment pro další digitální růst země.
Proč by lidé měli investovat právě přes platformu Kintara?
Pavel Šmíd: Důvodem je garantovaný výnos, vyšší než v běžné bance a k tomu i řada inovací, které reflektují trendy, bezpečnost a uživatelský komfort, respektive zážitek.
Jaké další produkty kromě nemovitostí bude platforma nabízet?
Pavel Šmíd: Společnost je technologická a nemovitosti jsou jen jedním ze segmentů, kam peníze mohou směřovat. V nemovitostech začínáme, neboť jsou prověřené několika krizemi. V tomto oboru se vyznáme a máme za sebou výsledky.
V další fázi pak rozhodně umožníme investovat i mimo reality. Nechte se překvapit, technologie mají obrovský potenciál.
Kdo za Kintara stojí?
Sidney Zdeněk Hornych: Primárně já a Pavel Šmíd. A jsme obklopeni odborníky, se kterými spolupracujeme na denní bázi a jsme s nimi v úzkém kontaktu. Jsme v jednání s partnery a tým se bude ve vhodném okamžiku samozřejmě rozrůstat. Máme otevřené dveře vynikajícím kolegům na exekutivní pozice i pro výzkum a vývoj.
Pavel Šmíd se léta pohybuje především na trhu průmyslových nemovitostí. Začínal v korporátním světě, prošel světovou poradenskou společností Colliers, spolupracoval s mezinárodními bankami. V roce 2009 založil portál SKLADY.cz, zaměřený na pronájem a prodej skladových hal v Čechách a na Slovensku. Několik let se také stará o investiční aktivity společnosti KKCG Real Estate Group na polském trhu.
Sidney Zdeněk Hornych se již v dětských letech zamiloval do světa technologií. V ČR i zahraničí založil několik firem, některé z nich prodal českým i zahraničním společnostem. Působí jako mentor v Nadaci Karla Janečka a podílí se na řízení Nadačního fondu Scheufler.