Čínské banky podvádějí s úvěry pro malé firmy

Podle údajů čínského statistického úřadu začíná oživovat export, ten byl v prosinci meziročně vyšší o 14 procent, silnější je průmyslová výroba, maloobchodní prodeje i investice do fixních aktiv. Zdá se tedy, že se Pekingu podařilo proexportní politikou opět povzbudit růst, aniž by se zároveň zažehla hrozba příliš vysoké inflace.

Podle údajů čínského statistického úřadu začíná oživovat export, ten byl v prosinci meziročně vyšší o 14 procent, silnější je průmyslová výroba, maloobchodní prodeje i investice do fixních aktiv. Zdá se tedy, že se Pekingu podařilo proexportní politikou opět povzbudit růst, aniž by se zároveň zažehla hrozba příliš vysoké inflace. Zdroj: ctk

Velké čínské banky neplní své slovo, že budou více úvěrovat podnikání malých firem. Peněžní ústavy svůj slib obcházejí a většina malých podniků stále nemá přístup k bankovnímu financování, informovala o tom agentura Reuters.

Čínská vláda chce zlepšit situaci malých podniků, kterým se nedostává peněz. Nařídila proto státem ovládaným bankám usnadnit těmto firmám přístup k úvěrům a zlepšit financování jejich provozu. Chce tím zabránit opakování situace z roku 2011, kdy nedostatek likvidity ve firmách hrozil podle analytiků destabilizací bankovního systému.

Podle výzkumného střediska Development Research Center, které má blízko k čínské vládě, však finanční ústavy dosud zachovávají přísné podmínky pro poskytování úvěrů a 60 procent malých podniků stále nemá přístup k bankovnímu financování.

Význam malých firem v Číně roste

„Každý teď mluví o financování malých firem a mikrofirem,“ řekl člen výzkumného týmu Pa Šu-sung. „Část velkých bank ale své úvěrování malých firem a mikrofirem falšuje,“ dodal bez dalšího vysvětlení.

Čínská centrální banka sice loni dvakrát snížila úrokové sazby, aby přispěla ke stimulaci ekonomiky, která zaznamenala největší zpomalení růstu za 13 let, na úrocích pro malé podniky se to však podle výzkumu příliš neprojevilo. Žádný pokles nákladů na financování nezaznamenalo 66 procent z tisícovky zkoumaných firem.

Význam malých podniků podle Reuters v Číně stále stoupá, podílejí se na 60 procentech čínské výroby a poskytují tři čtvrtiny pracovních míst. Studie proto doporučila bankám, aby snížily své požadavky na záruky za úvěrové financování.