Do Česka míří BoCom, jedna z největších čínských a světových bank | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Do Česka míří BoCom, jedna z největších čínských a světových bank

David Vagaday

Další čínská banka vstoupí do České republiky. Tentokrát jde o polostátní Bank of Communications (BoCom), která je podle výše aktiv čínskou šestkou a zároveň patří do první třicítky největších bank světa. Plán na otevření pobočky v Praze schválilo vedení banky.

Záměr expandovat do Česka BoCom zmínila v pololetní finanční zprávě. „Představenstvo schválilo zřízení bankovních subjektů v Praze a ve Varšavě,“ uvádí se ve zprávě. Podle ní banka spustila zahraniční rozvojovou strategii, v jejímž rámci vnímá asijsko-pacifický region jako svojí základnu a Evropu s Amerikou jako dvě křídla pro rozšiřování globálních projektů.

V Evropě měla banka dosud filiálku jen v německém Frankfurtu, to se ale rychle mění. Minulou středu podle informací China Daily otevřela plnohodnotnou pobočku v Londýně a tento měsíc ještě zprovozní zastoupení v Lucemburku, Římě a v Paříži. Pak má přijít na řadu zmíněná Praha, termín otevření je ale v jejím případě nejasný, Česká národní banka udělování licencí tradičně nekomentuje.

Čínská banka vyčlenila na projekty jihomoravské infrastruktury 5,4 miliardy

Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že expanze čínských bank je globálním fenoménem a v Česku k ní dochází spíše se zpožděním. Čínská vláda podle něj kontinuálně a systematicky podporuje tamní firmy, aby „se vydaly do světa“.

„Bankovní expanze je doprovodnou součástí expanze čínských podniků a firem. Tuto expanzi banky usnadňují a vycházejí čínským subjektům vstříc tam, kde je třeba,“ vysvětlil pro server E15.cz Kovanda.

Na český trh z čínských finančních ústavů zatím vstoupila pouze Bank of China, která je čtvrtou největší bankou v Číně. Zájem o Česko už ale ohlásila také čínská jednička podle výše aktiv Industrial and Commercial Bank of China, což podpisem memoranda během červnové návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně stvrdili státní tajemník Tomáš Prouza a zástupce banky.

CEFC se chlubí, že v Česku investovala již téměř 23 miliard. Plánuje další

Bank of Communications se chlubí téměř stoletou historií. Vznikla v roce 1908, aby pomohla s financováním odkoupení železniční trati Peking–Hankou od belgických majitelů do čínských rukou. Z toho také vychází anglický název banky, v němž slovo „communications“ znamená česky „komunikace“ ve smyslu dopravního propojení dvou bodů.

BoCom, která sídlí v Šanghaji, provozuje v Číně 230 poboček a dalších víc než tři tisíce prodejních kanceláří po celé zemi, celkem zaměstnává kolem sto tisíc lidí. V zahraničí má kromě Evropy filiálky také v severní Americe, v Austrálii nebo v Japonsku a Singapuru. Aktuálně vstoupila i na jihoamerický trh, dokončila totiž akvizici kontrolního podílu v středně velké brazilské bance Banco BBM.

Bank of Communications disponuje celkovými aktivy ve výši 1,2 bilionu dolarů (30 bilionů korun), což ji řadí na šesté místo v Číně a na 23. místo ve světě. S jejími akciemi se obchoduje na burzách v Šanghaji a Hong Kongu. Největšími akcionáři jsou čínské ministerstvo financí s podílem 26,53 procenta, dceřiná firma hongkongské burzy HKSCC Nominees (20.07 procenta) a mezinárodní banka HSBC (18,7 procenta). Za první tři letošní čtvrtletí banka vykázala čitý zisk 52,6 miliardy juanů, což je téměř 193 miliard korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!