Doba obřích zisků bank a pojišťoven končí, blíží se k horizontu růstu
„Vidíme situaci tak, že banky mají tolik peněz, že začínají mít problém, co s nimi. Snižují tak úroky pro malé, střední, ale už i velké střadatele, čímž se vytváří zcela nová situace na trhu,“ uvedl šéf českého potravinářského gigantu Bidvest Bohumil Volf.
„Banky se přetahují o bonitní klienty, snaží se vyhovět jejich individuálním požadavkům. Bankovnictví čím dál tím více směřuje ke vztahu s klientem a již nejde jen o produkty,“ doplnila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podniky měly na podzim u českých bank nejvíce vkladů v historii, když ziskovost je solidní a investice nejsou kvůli opatrnosti na pořadu dne.
Důsledky cenové války
Do slepé uličky se hrne i pojišťovnictví. Sektor doplácí na cenovou válku, soumrak zájmu o životní pojištění a spoustu peněz stojí hráče z oboru i čerstvá legislativa. „Nový občanský zákoník výrazně zvýšil náhrady za škody na zdraví a stál pojišťovny přes tři miliardy korun,“ uvádí šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora. Bylo to právě pojišťovnictví, které nejvíce zbrzdilo hospodářský růst Česka ve třetím čtvrtletí. Obchod s rizikem spolu s bankami uzmul z růstu domácí ekonomiky takřka pětinu.
Česká recese se v pojišťovnictví projevila se zpožděním a růžové vyhlídky sektor neočekává. Letošní rok se naopak do dějin oboru zapíše jako nejtragičtější v disciplíně povinného ručení. Pojišťovny na něm podle listopadových odhadů letos prodělají dvanáct procent.
Pozoruhodné zůstává, že podle Českého statistického úřadu jsou to právě ceny finančních produktů bank a pojišťoven, které jako jedny z mála oproti loňsku silně vzrostly, a brání tak domácí deflaci.