ERB bank neplní závazky, oznámila ČNB. Klientům vyplatí vklady garanční fond

Sídlo ERB Bank v Praze na Smíchově

Sídlo ERB Bank v Praze na Smíchově Zdroj: čtk

Otevírání sídla První česko-ruské banky, předchůdkyně ERB Bank
ERB, Evropsko-ruská banka
ČNB
ČNB
Budova ČNB
6
Fotogalerie

ERB bank není schopna dostát svým závazkům, oznámila dnes Česká národní banka. Do sedmi dnů musí Garanční systém finančního trhu (GSFT) začít s výplatou náhrad vkladů klientům. GSFT očekává výplatu náhrad vkladů za celkem 3,6 miliardy korun. Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřuje hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytuje i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. Ruský vlastník ERB tvrdí, že mu ČNB brání v záchraně banky.

Letos v březnu zakázala ČNB bance poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Toto pondělí pražská pobočka ERB bank neumožnila klientům výběry peněz, zdůvodnila to technickými problémy.

Vklady občanů i firem jsou ze zákona pojištěny u GSFT do 2,7 milionu korun na klienta. Náhrady se poskytují do 100 procent jejich výše. Klienti ERB bank budou vypláceni buď prostřednictvím poboček České spořitelny, nebo Moneta Money Bank.

Ruský finančník Roman Popov, který ERB bank ovládá, tvrdí, že opatření ČNB bráni prodeji banky novému vlastníkovi. Uvedl, že banku by dokázal ozdravit a zachránit, píše IHNED.cz. ERB bank má podle Popova dostatek prostředků a pracuje na splnění požadavků regulátora. Navíc byla podepsána předběžná dohoda s investorem, který by banku koupil a navýšil její jmění o 700 milionů korun. Jméno investora, kterým je finanční holding s evropskými akcionáři a se sídlem ve Švýcarsku, Popov odmítl zveřejnit.

GSFT nejpozději do 19. října stanoví den zahájení, místo a způsob vyplácení všech náhrad. Je povinen zahájit výplatu základních náhrad vkladů nejpozději do sedmi pracovních dní od oznámení ČNB, tedy nejpozději 20. října. Výplatu institucionálních vkladů musí zahájit nejpozději do 2. listopadu 2016 a zvýšenou náhradu do 11. února 2017.

Při nárokování výplaty základní náhrady pojištěných vkladů nemusí vkladatel ERB bank vyplňovat žádný formulář. Stačí, když se na výplatním místě prokáže platným průkazem totožnosti.

Nekalé praktiky

"ERB bank byla nesčetněkrát podezřelá z nekalých praktik, které se prozatím nepotvrdily. Jednou z posledních kauz je trestní řízení ČNB, které údajně souviselo s nesrovnalostmi v účetnictví i s legislativou okolo praním špinavých peněz. Podle zahraničních zdrojů se ERB podílí skrytě na financování několika proruských politických stran v EU," řekl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Další údajná kauza by podle něj měla souviset s obchodem s fiktivními dluhopisy, který měl mít za následek zmizení asi 1,5 miliardy korun depozit.

"Dle mého názoru lze očekávat nejhorší, tedy zpronevěru klientských peněz a záměrné poslání české ERB do insolvence," uvedl Bostl. ERB by podle něj nebyla první ruskou bankou, kde by něco podobného nastalo. Klienti, jejichž vklady nepřesahují 2,7 milionu Kč, mohou zůstat v klidu, uvedl dále.

ERB byla ale zaměřena na bonitnější klientelu a firmy, jež si u ní nechávaly na účtech nejen zisky, ale také vysoké tržby. "Je tak vysoce pravděpodobné, že většina klientských peněz zůstane garančním systémem nevyplacena. Stejně tak lze očekávat i problémy některých firem, jimž hrozí kvůli potenciálnímu krachu ERB existenční problémy," dodal. 

Pád ERB bank není z hlediska kondice českého bankovního sektoru příliš významný a v žádném případě nemůže ohrozit jeho stabilitu, ani zvýšit jeho náchylnost k potenciálním otřesům, míní analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Situace je podle něj pikantní spíše tím, že jde o první pád banky v ČR po 13 letech. V ČR tak se svým podnikáním končí "zombie" 90. let, dodal.

První nová ruská banka v EU 

ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

Kovanda připomněl, že kořeny ERB sahají až do roku 1996, kdy skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije založily její matku, První česko-ruskou banku. Po pádu IPB přešla do rukou ČSOB a následně České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení na plynárenský kolos Gazprom. ERB bank zjevně měla špatně nastavený obchodní model, tíživě na ni dopadlo i uvalení sankcí EU na Rusko, které neblaze poznamenalo česko-ruský obchod, podotkl.

ERB bank evidovala podle GSFT ke konci loňska více než 6000 klientů, kteří měli otevřeno zhruba 10 tisíc účtů s vklady za 5,1 miliardy korun. Banka v roce 2014 podle své výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin hospodařila se ztrátou téměř 63,3 milionu. ERB bank sponzoruje například Prague International Ballet Gala a účastní se řady akcí na ruském velvyslanectví.

Výběr informací o vyplácení náhrad klientům zkrachovalých bank
- Za výplatu náhrad vkladů zkrachovalých finančních institucí zodpovídá Garanční systém finančního trhu (GSFT), od 1. ledna 2016 nahradil Fond pojištění vkladů, který se stal jeho součástí.
- Vklady občanů i firem jsou pojištěny u GSFT ze zákona, a to do 100 procent, ovšem nejvýše do sto tisíc eur (nyní zhruba 2,7 milionu korun) na klienta a finanční ústav (ve výjimečných případech může být náhrada až dvojnásobná).
 - Banky, záložny a stavební spořitelny odvedou letos do GSFT 3,838 miliardy Kč, což je o 721 milionů méně než loni.
 - GSFT vedle peněz Fondu pojištění vkladů spravuje peníze ve Fondu pro řešení krize, které jsou použitelné pro případné budoucí řešení krizí finančních institucí.
 - GSFT po prvním pololetí 2016 hospodařil s částkou 33,6 miliardy Kč, z toho 31,1 miliardy Kč připadá na Fond pojištění vkladů (FPV).
- Letos FPV například vyplácel vklady klientů zkrachovalého družstva WPB Capital. Fond vyplatil celkem 2,8 miliardy korun téměř 6900 pojištěným klientům kampeličky, která se dostala do problémů v roce 2013 a v červnu 2014 přišla o licenci. Šlo o čtvrtou nejvyšší částku vyplacenou z FPV.
 - Nejvyšší výplatu v historii FPV získali klienti Union banky, která v době svého krachu disponovala vklady v celkové výši 17 miliard korun. Druhá nejvyšší výplata se týkala klientů Metropolitního spořitelního družstva (MSD), jemuž ČNB odňala licenci ke konci roku 2013 pro závažné nedostatky v podnikání záložny. Celkem šlo o zhruba 12 miliard korun.
- Krom MSD a WPB Capital fond v posledních letech vyplácel například klienty spořitelního a úvěrního družstva Unibon (2012), Vojenské družstevní záložny (2010) či Úvěrního družstva PDW.

 

 

 

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.