Hoteliéři se připravují na posílení koruny
Blížící se konec intervencí ČNB a očekávané posílení koruny stále více znepokojuje i hoteliéry, kteří v otázkách měnového kurzu spadají do škatulky exportérů. Obchodují v cizích měnách, náklady ale mají vesměs v korunách. Řada hotelů proto oprášila téměř tři roky nepoužívaný nástroj kurzového zajištění u bank.
„Negativní dopad na hospodaření očekávám do pěti procent. Více jak pětinu nákladů již nyní máme také v evropské měně, v tomto rozsahu je pak kurz zcela nepodstatný,“ říká šéf největší tuzemské hotelové sítě EuroAgentur Josef Bára. Řetězec si zároveň u banky zafixoval kurz na několik měsíců dopředu.
Podle viceprezidenta Asociace hotelů a restaurací a šéfa hotelů Artemis a Olympik Vlastislava Šose po zajištění už sáhla „značná“ část hoteliérů. „V současné době se částky při zajištění kurzu pohybují v intervalech 26,30 až 26,80 koruny za euro. Záleží na výši částky v eurech a na časovém horizontu,“ doplnil Šos.
Naopak ředitel hotelu Radisson Blu Alcron Michal Chour bankovní zajištění vnímá jako příliš nákladné. Hotel se proto vydal cestou přesvědčování zahraničních klientů, kterým dává ceny v korunách. Chour bere posílení koruny za jisté. Podle něj může dopadnout nejen na velké mezinárodní hotely, nýbrž i na menší zařízení, pokud ve velké míře využívají zahraniční rezervační portály typu Booking.com či Expedia.
Posílení koruny může mít i negativní vliv na chuť cizinců cestovat do českých zemí. Češi navíc cizince nenahradí. „Specifikum českého trhu je i v tom, že disponibilní příjem nestačí k tomu, aby se lidé běžně sebrali a jeli do hotelu do Prahy si to užít. To je velký rozdíl například oproti Rakousku,“ doplnil Chour.
Vše o intervencích ČNB čtěte zde >>>
Očekává se, že kurz domácí měny bude po skončení intervencí nějakou dobu rozkolísaný. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka lze předpokládat, že dlouhodobě by koruna mohla mírně posilovat v rozsahu jednoho až dvou procent v průměru ročně. Rusnok včera v Ústí nad Labem při diskuzi s exportéry potvrdil, že intervence by měly skončit ve druhém čtvrtletí. Z debaty rovněž vyplynulo, že se exportéři zajišťují na měsíce i roky. |