Inkasním agenturám se zmenšuje trh, loni řešily pohledávky za 21,3 miliardy | E15.cz

Inkasním agenturám se zmenšuje trh, loni řešily pohledávky za 21,3 miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem pohledávek předaných inkasním agenturám klesl v roce 2015 meziročně o 1,1 miliardy korun na 21,3 miliardy korun. Na trhu loni přibylo 1,66 milionu nových pohledávek, což je o 43 tisíc více než o rok dříve. Vyplývá to z výsledků průzkumu inkasního trhu v Česku provedeného Asociací inkasních agentur ve spolupráci se společností EY.

Průměrná pohledávka řešená inkasní agenturou v roce 2015 klesla o 1005 Kč na 12.792 Kč. Pohledávky za domácnostmi činily 84,5 procenta, za podniky 15,5 procenta.

„Po velkém propadu v roce 2013 inkasní trh stagnuje. Některé inkasní agentury ukončily činnost, další se začínají orientovat na jiné oblasti působení. Aktuálně je mimosoudní řešení nesplácených dluhů vystaveno hrozbě omezení novými návrhy zákonů. Je reálné nebezpečí, že věřitelé budou donuceni spory s dlužníky řešit především soudně a exekučně, místo sjednávání dohod o odložené splatnosti pomocí inkasních agentur,“ uvedl prezident asociace Radek Laštovička.

Pokles průměrné odkupované pohledávky potvrzuje racionalitu chování věřitelů, kteří sami řeší své větší pohledávky, zatímco prodávají ty drobné, jež se jim nevyplácí řešit interně.

Od roku 2012 došlo celkově k propadu pohledávek předávaných inkasním agenturám o 8,7 miliardy korun, což činí téměř 30 procent. Meziročně inkasní trh přišel o dalších 300 pracovních míst. Počet pohledávek předávaných inkasním agenturám v posledních třech letech však můžeme označit za stabilní, upozornil partner oddělení transakčního poradenství EY Marek Jindra.

Chystá se nový zákon

Do činnosti inkasních agentur může zasáhnout zákon o spotřebitelském úvěru, který projednává sněmovna. „Zákon se snaží postihnout a regulovat mnoho věcí najednou, a to včetně mimosoudního inkasa. Na trhu nyní panuje velká nejistota, zda nechtěným efektem zákona nebude znemožnění některých forem mimosoudních dohod s dlužníky sjednávaných nyní prostřednictvím inkasních agentur, které by vyústilo ve zvýšení soudních a exekučních postihů dlužníků,“ uvedl advokát kanceláře Weinhold Legal Zbyšek Kordač.

V pořadí devátého průzkumu se zúčastnilo 24 inkasních agentur. Podle odhadu průzkum pokrývá 80 procent trhu inkasních služeb v Česku.

Asociace inkasních agentur byla založena v roce 2002 a od roku 2006 je členem FENCA (Evropské federace národních asociací inkasních agentur). Členové asociace jsou nejvýznamnější společnosti působící ve správě a inkasu pohledávek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah