Netlačte občany do investic, vyzývají Komisi stavební spořitelny | E15.cz

Netlačte občany do investic, vyzývají Komisi stavební spořitelny

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropskému sdružení stavebních spořitelen se nelíbí záměr Evropské komise, aby finanční instituce více využívaly vklady domácností na kapitálových trzích a samotní spotřebitelé více své peníze vkládali do investičních produktů. Podle asociace je toto chybný koncept, který narušuje bezpečí peněžních vkladů běžných spotřebitelů.

V polovině února Evropská komise představila Zelenou knihu Unie kapitálových trhů (CMU), která má evropským podnikům usnadnit přístup k finančním prostředkům a přispět k lepšímu fungování kapitálového trhu, přes který by podniky rovněž mohly získávat finanční prostředky.

Jedním z klíčových bodů nové strategie jsou pravidla týkající se takzvané sekuritizace, tedy procesu, ve kterém banka nebo i stavební spořitelna coby věřitel spojí dohromady půjčky, například hypotéky nebo další úvěry, a vytvoří z nich finanční nástroj, který si pak mohou koupit investoři.

„Pro běžného občana platí především jedno: bezpečnost jeho peněžních vkladů,“ uvedl prezident EuBV Herbert Pfeiffer. Doporučení směrem k vytváření výše uvedených finančních nástrojů tak podle něj vystavuje drobné klienty s malou odbornou znalostí rizikům ohledně jejich vkladů, které nemusí ani odhalit.

Změna plánu

Výkonný ředitel evropského sdružení Andreas Zehnder upozornil, že v roce 2013 Evropská komise ve snaze posílit hospodářství EU kladla důraz na dlouhodobé spořící produkty. Nová komise ovšem tyto plány změnila a přišla se snahou posílit více právě kapitálový trh. To podle Zehndera může v EU vést ke stejným problémům, kvůli kterým vypukla hypoteční krize ve Spojených státech. „Krize ukázala, že právě spořící produkty v době krize pomohly stabilizovat finanční trh v Evropě,“ uvedl.

Snaha Evropské unie by ovšem neměla mířit na změnu legislativy v jednotlivých zemích. Například v Česko je zákonem striktně dáno, jak mají stavební spořitelny s vklady klientů nakládat. „Máme zakázáno investovat do akcií nebo rizikových dluhopisů. Stát na to má právo, když podporuje stavební spoření a já si myslím, že je to tak správně,“ uvedl předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vladimír Staňura, předseda AČSS.

Obecně kritici tvrdí, že Brusel bude muset přesvědčit zákazníky v kontinentální Evropě, zvyklé nechávat si peníze na běžných účtech, aby investovali do dluhopisů a akcií, které nesou větší míru rizika.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah