Penzijní společnosti sloučily účastnické fondy, získaly málo majetku | E15.cz

Penzijní společnosti sloučily účastnické fondy, získaly málo majetku

Kromě KB nesplnily do konce roku zákonnou povinnost získat do všech účastnických fondů majetek 50 milionů korun společnosti AXA, Conseq, ING či Allianz.
Kromě KB nesplnily do konce roku zákonnou povinnost získat do všech účastnických fondů majetek 50 milionů korun společnosti AXA, Conseq, ING či Allianz.
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Penzijní společnosti AXA, Conseq, Komerční banka, ING či Allianz nesplnily do konce roku zákonnou povinnost získat do všech svých účastnických fondů třetího pilíře majetek nejméně 50 milionů korun, takže některé své fondy sloučily. Týká se to především rizikovějších dynamických fondů.

AXA penzijní společnost otevřela nový Vyvážený účastnický fond, jehož investiční strategie je shodná s investiční strategií Smíšeného účastnického fondu. Tyto dva fondy byly sloučeny k 1. lednu 2015, čímž Smíšený fond zanikl. „U nově vzniklého Vyváženého fondu jsme pro naše klienty zachovali možnost investování v rámci dynamičtějších strategií spoření a zároveň jim zůstávají v platnosti již sjednané strategie spoření,“ uvedl manažer komunikace skupiny AXA Karel Žyla.

KB Penzijní společnosti se požadovaný limit nepodařilo splnit v případě Zajištěného účastnického fondu. Jeho sloučení s Vyváženým fondem již schválila ČNB, řekl výkonný ředitel společnosti Pavel Racocha.

Conseq penzijní společnost měla vedle akciového účastnického fondu tři účastnické fondy dluhopisové (Dluhopisový, Státních dluhopisů 2023 a Státních dluhopisů 2033). Ty od 1. ledna sloučením zanikly a zůstal pouze jeden Conseq Dluhopisový účastnický fond. Oba dosáhly ke konci roku požadovaného kapitálu 50 milionů korun a budou tedy podle plánu pokračovat ve své činnosti, upozornil Richard Siuda z Conseq Investment Management.

ING jedná o sloučení s centrální bankou

ING se požadované hranice nepodařilo dosáhnout u fondů - Penze 2030, Penze 2040 a Účastnický fond světových akcií. Fondy životního cyklu Penze 2030 a Penze 2040 bude chtít sloučit do nového spořicího fondu s názvem Spořicí fond ING Penzijní společnosti.

„O podobě sloučení jednáme v tuto chvíli s ČNB. Důvodem pro sloučení fondů životního cyklu je dlouhodobě nízká hodnota aktiv v jednotlivých fondech, kvůli níž tyto fondy nemohly začít investovat dle své investiční strategie. Slučování do nového fondu je tak výsledkem naší snahy o zachování vyvážené strategie spoření v naší nabídce. V případě akciového fondu je otevřeno několik variant, které v tuto chvíli projednáváme s ČNB,“ uvedl mluvčí ING Daniela Velová.

Allianz penzijní společnost už minulý rok přistoupila ke sloučení fondů Dynamický a Selection. „Oba byly rizikověji orientované, jejich investiční strategie byly velmi blízké, a proto nebyl důvod je nespojit. Změny v investiční strategii klientům nenastaly,“ uvedl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Podmínku splnila ČSOB

ČSOB Penzijní společnost již splnila zákonnou podmínku a hodnota majetku ve všech jejích účastnických fondech překročila hranici 50 milionů korun. Penzijní společnost České pojišťovny má od poloviny listopadu naplněn majetek ve všech fondech, totéž hlásí i Penzijní společnost České spořitelny.

Účastnické fondy vznikly v roce 2013 v rámci penzijní reformy. Celkem do nich koncem loňského září 178 tisíc klientů uložilo téměř 3,5 miliardy korun. Tyto fondy na rozdíl od původních penzijních fondů (nyní tzv. transformované fondy) nemusí garantovat nenulové zhodnocení každý rok a účastníkům naopak mohou nabídnout zajímavější investiční strategie pro zhodnocování vložených peněz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.