Periferie Evropy strádá kvůli propadu úvěrů pro malé firmy | E15.cz

Periferie Evropy strádá kvůli propadu úvěrů pro malé firmy

Bankovky v hodnotě 500 euro
Bankovky v hodnotě 500 euro
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Maik Meid

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starý kontinent trápí vlekoucí se recese a extrémní nezaměstnanost. Jednou z příčin je fakt, že malé a střední podniky, které zaměstnávají dvě třetiny pracovní síly a vytvářejí bezmála 60 procent výstupu ekonomik eurozóny, jen stěží dosáhnou na bankovní úvěr.

Ve srovnání s předkrizovým vrcholem se objem poskytnutých úvěrů těmto podnikům propadl takřka o polovinu a na evropské periferii úvěrová činnost menším firmám prakticky ustala. Vyplývá to ze společné studie Institutu mezinárodních financí a poradenské firmy Bain & Company.

„Objem nově poskytnutých úvěrů malým a středním podnikům ve sledovaných zemích poklesl od roku 2008 v průměru o 47 procent,“ uvádí John Ott z Bain & Company. Nejsložitější je situace na evropské periferii. Menší firmy tam zůstaly po krizi prakticky odříznuty od bankovních úvěrů.

„Ve Španělsku propadl objem půjček tomuto segmentu o 66 procent, v Irsku dokonce o 82 procent,“ uvádí Hung Tran z Institutu mezinárodních financí.

Drahé půjčky

Když už banky firmám na periferii půjčí, účtují si o čtyři až šest procentních bodů vyšší úrok než v případě svých německých protějšků, stojí v analýze. Situaci zhoršuje fakt, že zdejší malé a střední podniky zaměstnávají o pětinu více lidí, než činí evropský průměr, a na bankovních půjčkách jsou závislejší než jádro Evropy.

„Hlavním faktorem recese evropské periferie je odříznutí od úvěrového financování firem, nikoli rozpočtové škrty,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky.

Úvěry propadly i ve Francii

Úvěrové embargo se však netýká jen periferie. Téměř o třetinu méně než před krizí se menším podnikům půjčuje i v Nizozemsku, o 37 procent propadly úvěry ve Francii. Koncem léta objem úvěrů za celou eurozónu podle dat Bloombergu meziročně klesl bezmála o šest procent. Jen v Německu objem alespoň stagnoval.

„Omezená dostupnost a vyšší náklady úvěrů pro menší podniky snižují šance na evropské oživení,“ uvádí Ott s tím, že situace je závažnější, než by ukazovala data Evropské centrální banky. Podle té firmy na periferii zaplatí na úrocích jen o 1,5 až 2,5 procentního bodu více než firmy v Německu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.