Placení mobily potáhne nahoru bezkontaktní platby, říká šéf českého Mastercard | E15.cz

Placení mobily potáhne nahoru bezkontaktní platby, říká šéf českého Mastercard

Vladan Gallistl

Platby chytrými telefony, hodinkami nebo náramky mohou dál zvýšit počet bezkontaktních plateb. Právě tento způsob placení má podle šéfa Mastercardu pro Českou republiku a Slovensko Miroslava Lukeše výrazně růst. V současnosti platí mobilem 300 tisíc lidí. „Myslím si, že to poroste na miliony,“ tvrdí generální ředitel regionálního Mastercard.

Platby chytrými mobily umožňují aplikace technologických kolosů Apple a Google. Aplikaci Google Pay bankovní domy spustily předloni. Tento týden se na českém trhu začalo platit rovněž přes Apple Pay. „Zejména v posledních několika letech dochází k intenzivnějšímu propojení technologií a plateb,“ říká výkonný ředitel Sdružení pro platební karty Roman Kotlán.

Právě uložení karty v mobilu je směr, který platební firmy láká. „Teď se díváme na to, jak překlopit plast do mobilu,“ uvádí Lukeš z Mastercard. Lidé by si totiž svou kartu jen uložili do mobilní aplikace, jejímž prostřednictvím by pak platili například v obchodech.

Češi mají technologické novinky v platbách v oblibě, o čemž svědčí rozmach bezkontaktních plateb. Za zboží a služby se v minulém roce pouhým „pípnutím“ utratila podle dat Sdružení pro bankovní karty rekordní suma 486,4 miliardy korun. O rok dříve to bylo o více než sto miliard méně, konkrétně 370,4 miliardy korun.

Bezkontaktní transakce tak už dominují útratám zaplaceným platebními kartami. Celkem jimi Češi zaplatili 699,7 miliardy korun. Z této sumy se bezdotykově zaplatilo téměř sedmdesát procent.

Rozmach této technologie přispěl k tomu, že Česi poprvé v historii provedli kartami více než miliardu plateb. K rekordnímu počtu transakcí českých spotřebitelů významně přispělo právě bezkontaktní placení.

V loňském roce Češi pouhým přiložením karty nebo chytrého telefonu k terminálu zaplatili celkem 852,8 milionu účtů. O rok dříve to bylo 637,7 milionu plateb. „Češi patří mezi světovou špičku ve využívání bezkontaktních karet,“ zdůrazňuje regionální manažer platební společnosti Visa pro Česko a Slovensko Marcel Gajdoš.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!