Pojišťovna MetLife není „systémově důležitá“. Soud zamítl rozhodnutí vlády | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pojišťovna MetLife není „systémově důležitá“. Soud zamítl rozhodnutí vlády

Pojišťovna MetLife není „systémově důležitá“. Soud zamítl rozhodnutí vlády
Budova pojišťovny MetLife v New Yorku
• 
ZDROJ: Reuters

Pavel Michl

Největší poskytovatel životního pojištění v USA MetLife nepatří mezi systémově důležité instituce finančního trhu, označované také jako „too big to fail“, kam jej dříve zařadila Rada pro finanční stabilitu a dohled (FSOC). Prohlásil to včera federální soud ve Washingtonu, jehož rozsudek nepotěšil americkou vládu, která se dlouhodobě snaží o posílení dohledu nad finančními trhy.

Podle FSOC by pád MetLife ohrozil celý finanční systém, stejně jako v případě velkých bank, které patří do kategorie systémově důležitých institucí. Pojišťovna však namítá, že „její byznysový model finanční stabilitu Spojených států neohrožuje.“

„Jedná se o velké vítězství pro společnosti v této kategorii. A je to velká rána pro FSOC,“ okomentoval Steven Schwartz z analytické firmy Raymond James rozhodnutí soudu, který vlastní vysvětlení nezveřejnil.

Ministerstvo financí USA sdělilo, že hodlá rozhodnutí FSOC „důrazně bránit“ a proti verdiktu se odvolá. Regulátor zařadil MetLife do kategorie systémově důležitých institucí v roce 2014, pojišťovna ho však obvinila z utajeného a chybného postupu a naznačila, že se bude muset rozdělit.

Označení „too big to fail“ by pro MetLife, jejíž dceřiná společnost od roku 2010 působí také v České republice, znamenalo větší dohled regulátorů a vyšší nároky na rezervy pojišťovny. Akcie společnosti na rozhodnutí soudu včera reagovaly růstem o více než pět procent, přidávaly také další americké pojišťovny.

Označit nebankovní instituci za systémově důležitou může regulátor teprve od roku 2010 díky Dodd-Frankově zákonu. Jedná se o reakci na finanční krizi, kdy americká vláda musela zachránit pojišťovnu AIG. Tu, stejně jako další velkou pojišťovnu Prudential, také FSOC označil jako dosud jediné nebankovní instituce za systémově důležité.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!