Průměrná sazba hypoték klesla na rekordních 1,94 procent, snižování nekončí

Stavba bytového projektu Marina Island v Praze

Stavba bytového projektu Marina Island v Praze Zdroj: David Vagaday/E15

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v České republice bez ohledu na dobu fixace.

Průměrná úroková sazba sice klesla, ale mnoho klientů do bank už nenalákala. Počet uzavřených hypotečních úvěrů v dubnu poklesl na 9042, což bylo o 333 méně než měsíc předtím. Stejně tak se snížily i objemy. Lidé si v dubnu sjednali hypoteční úvěry za 17,06 miliardy korun, v březnu byly objemy o 846 milionů vyšší.

„Banky postupně přizpůsobují úrokové sazby informacím, že ´normalizace´ měnové politiky hlavních centrálních bank nebude nijak rychlá, což se projevuje ve snižování delších sazeb. Za situace, kdy si Evropská centrální banka nemůže dovolit zvýšit sazby, protože by některé jižní státy neustály obsluhu svého dluhu, nelze vzhledem k volnému pohybu kapitálu a provázanosti Česka se zbytkem EU čekat, že by ČNB výrazně zvyšovala úrokové sazby i po případném opuštění kurzového závazku,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Aktivizace úvěrů

„Právě uvolněné měnové podmínky v Česku i eurozóně a snaha o aktivizaci úvěrových toků přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u tuzemských hypoték na historicky nejnižší úroveň,“ doplnil ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Ruku v ruce se stále intenzivním konkurenčním bojem tuzemských bank to v dalších měsících povede k pokračování poklesu sazeb ještě hlouběji pod dvě procenta, dodal.

Levnou hypotéku si lidé chtějí udržet co nejdéle, proto není překvapením, že si fixují úrokové sazby na co nejdelší dobu. „Snižování delších sazeb logicky vede i ke změně preferencí fixací. Nejoblíbenější jsou sice stále pětileté, nicméně na místo tříletých se na další místo v popularitě derou sedmileté fixace a nebude ani dlouho trvat, kdy klienti zareagují na současné prudké snižování desetiletých sazeb,“ dodal Rajdl.

Snižování není u konce

To, že snižování úrokových sazeb není zdaleka u konce, dokazují i dvě z největších hypotečních bank. V květnu se ke zlevňování hypoték přiklonila jak Česká spořitelna, tak i Hypoteční banka. Od 16. května snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů také Wüstenrot hypoteční banka.

„Fakt, že i lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky, dokazuje, že je český trh zdravý a konkurence funguje, jak má. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musí logicky následovat. Spotřebitel v důsledku ušetří a trh nadále poroste,“ komentoval čísla ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták.

Výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín hodnotí pozitivně, že se 'boom' hypoték a prodejů nemovitostí konečně přesouvá i mimo Prahu a Brno. „V dubnu jsme zaznamenali rekordní nárůsty prodejů domů a bytů v severních Čechách a na severní Moravě, tedy regionech, které jsou tradičně spojovány spíše s krizí,“ podotkl.

Lidé by však podle Kovandy měli přistupovat k pořizování nemovitosti navzdory nízkým sazbám s rostoucí obezřetností. Růst cen nájmů totiž zaostává za růstem cen nemovitostí.

„Pokud by takový trend pokračoval, jde o signál jistého přehřátí na nemovitostním trhu. Lidé, kteří si pořizují byt takzvaně 'na investici', si při tomto vývoji mohou v určitém okamžiku totiž uvědomit, že investice do bydlení prostě není výhodná z důvodu nízké návratnosti dané právě relativně nízkými nájmy. To by způsobilo ochlazení nemovitostního trhu, případně dokonce splasknutí bubliny,“ varoval.

Nájem nebo hypotéka: Kde je průměrná výše prakticky stejná?

Polovina rodičů pomáhá svým dětem s hypotékou