Sazby hypoték zůstaly na minimu. Rekordně narostl počet a objem úvěrů | E15.cz

Sazby hypoték zůstaly na minimu. Rekordně narostl počet a objem úvěrů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Ekospol

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červnu zůstala na květnových 2,05 procenta a byla tak stále na nejnižší hodnotě za dobu sledování. Počet a objem hypoték byl v červnu rekordní, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

„Objemy a počty hypotečních úvěrů byly v červnu rekordní. Strach ze zvyšování sazeb, stále příznivé ceny nemovitostí a více času na zařizování hypotečních úvěrů vehnalo lidi do bank,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl. V červnu bylo uzavřeno 10.794 hypotečních úvěrů, což je o 1717 více než v květnu.

Letošní červen převzal štafetu rekordů z roku 2007, kdy byly sjednány hypotéky v celkovém objemu 18,72 miliardy korun. Tato hranice byla překonána objemem 19,747 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání činil nárůst 3,259 miliardy korun.

„Klienti reagovali na končící pokles sazeb zvýšenou poptávkou po hypotečních úvěrech. Není však nutné spěchat, ačkoliv banky avizují, že sazby budou spíše zvyšovat, pro výrazný růst úrokových sazeb v nejbližší době nic nesvědčí,“ doplnil Rajdl.

Rekordní objem je způsobený z velké časti mírnou obavou klientů, kteří očekávají, že banky budou v nejbližších týdnech zvyšovat úrokové sazby, souhlasila analytička poradenské firmy Partners Lucie Drásalová. Mnoho klientů si podle ní sjednává hypotéky již nyní na refinancování stávajících hypoték, i když jim končí fixace úrokové sazby například až v zimě. Obávají se totiž, že v době konce jejich fixace už budou sazby vyšší.

Vývoj úrokových sazeb u hypotékAutor: Fincentrum Hypoindex

Česká spořitelna je jediná z trojice největších bank, která ještě hypoteční úvěry nezdražila. Hypoteční a Komerční banka zvýšily úrokové sazby v červnu. ČS se k tomuto kroku podle Rajdla zřejmě chystá po létě. Ostatní banky zdražování zatím neplánují. Záleží podle nich na vývoji hypotečního trhu a rozhodnutí konkurence.

Zajímavostí z června je zásah České národní banky do poskytování hypotečních úvěrů. ČNB vydala soubor doporučení, která se dotknou nových i refinancovaných hypotečních úvěrů. Doporučení je celkem šest a nejzásadnější je to, že už si lidé většinou nepořídí stoprocentní hypotéku až na 35 let.

„Po relativně dlouhé době se objevují početnější známky signalizující obrat ve směřování úrokových sazeb. Růst dluhopisových výnosů vyspělých ekonomik, v čele s Německem, který započal v dubnu, se sice v červnu zastavil, avšak trhy zjevně považují riziko deflační spirály za odeznělé. Bude-li takový stav trvat, zeslábnou podněty centrálních bank uvolňovat měnové podmínky. Takový vývoj – a i jeho pouhé očekávání – eventuálně nastartuje i korektivní růst sazeb hypoték,“ uvádí hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Dodává ovšem, že v české ekonomice nadále půsoobí i vliv programu Evropské centrální banky, v jehož rámci jsou odkupovány státní dluhopisy členských zemí eurozóny. „Program zajišťuje další uvolnění měnových podmínek a představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v české ekonomice, včetně sazeb hypotečních úvěrů,“ dodal Kovanda.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah