Skandál se sazbou Libor se šíří, už v něm uvízla i banka Lloyds

Lloyds Bank

Lloyds Bank Zdroj: profimedia.cz

Britská banka Lloyds se stala další finanční institucí zapletenou do skandálu s manipulováním londýnské mezibankovní úrokové sazby Libor. Newyorská pobočka americké centrální banky (Fed) totiž zveřejnila přepis e-mailové korespondence, která obviňuje Lloyds ze zapojení se do manipulování s úrokovou sazbou v polovině roku 2007.

Série nově zveřejněných dokumentů také ukazuje, že guvernér Bank of England Mervyn King a americký ministr financí Tim Geithner diskutovali problém sestavování indexu Libor počátkem roku 2008, a rozhořčení americké strany z nedostatku kontroly Britské bankovní asociace nad klíčovou mezibankovní sazbou. Úroková sazba Libor totiž vzniká tak, že šestnáct významných bank londýnského trhu každý den posílá do asociace data o tom, za kolik si myslí, že si mohou na mezibankovním trhu půjčit. Geithner byl v té době prezidentem newyorského Fedu.

Deník New York Times o víkendu informoval, že americké ministerstvo spravedlnosti připravuje žaloby proti několika finančním institucím a jejich zaměstnancům za manipulování s úrokovými sazbami. Skandál opět narostl poté, co byl zveřejněn e-mail zaslaný zaměstnancem Barclays do newyorského Fedu 28. srpna 2007, který varoval, že úroková sazba Libor v dolarech vypadá příliš nízká.

Informátor poukázal na hlášení banky Lloyds, která uvedla, že by si na trhu mohla půjčit za 5,48 procenta na tři měsíce, a argumentoval, že za méně než 5,55 procenta nezískáte žádnou likviditu. Informátor tak naznačil, že i banka Lloyds záměrně asociaci hlásila podhodnocená čísla.

„Sami si dosaďte, proč hlásí nerealistické nízké sazby,“ dodal zaměstnanec banky Barclays. Banka Lloyds se odmítla k obviněním vyjádřit s tím, že nebude komentovat korespondenci makléřů konkurenčních bank.