Sobotka: Praha by mohla být centrem čínského finančnictví

Čínský jüan

Čínský jüan Zdroj: Japanexperterna.se via Flickr (CC BY-SA 2.0)

Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po dnešní schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S Wangem jednali také o listopadové cestě předsedy české vlády do Číny, na kterou chce vzít početnou obchodní delegaci. Sobotka dodal, že Česká republika má zájem o další přímou leteckou linku do Číny. Wang se dnes setkal i s prezidentem Milošem Zemanem a šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Ministr Zaorálek uvedl, že s Wangem mluvili o lidských právech a že oba mají zájem tento dialog rozvíjet. „Čínská strana nikdy neodmítá dialog s dalšími stranami o lidských právech,“ prohlásil na dotaz novinářů důrazně Wang. Za jejich porušování je Čína často kritizována.

„S panem ministrem jsme provedli bilanci posledního roku, který byl velmi úspěšný,“ odkázal Zaorálek na svou loňskou cestu do Číny. Podle něj právě ta zahájila novou etapu v česko-čínských vztazích. Zaorálek připomněl, že Wangova návštěva je mimořádná, protože poprvé po 14 letech přijel čínský ministr zahraničí do ČR.

„Je velká šance na to, aby se z Prahy stalo centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ prohlásil Sobotka. Do konce letošního roku by v Česku měla začít působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Podle Sobotky je prostor pro spolupráci s Čínou také v dalších oblastech. Konkrétní dohody, které by se týkaly školství, zdravotnictví i obchodu, by se podle něj mohly podepsat během listopadové návštěvy Číny. Na ni dnes Sobotka dostal oficiální pozvánku. „Posouvá nás to dál, chystám se vzít do Číny velkou obchodní delegaci,“ řekl o svých plánech premiér.

Během návštěvy se Sobotka setká v Pekingu s nejvyššími představiteli Číny. Zúčastní se také konference skupiny 16+1, kterou tvoří země střední a východní Evropy plus Čína. Příští rok na podzim by se podle informací ČTK měla tato konference konat v Česku. Do Prahy proto za rok přijede i čínský premiér Li Kche-čchiang. Pravděpodobně v první polovině roku navíc Česko na pozvání Zemana navštíví i čínský prezident Si Ťin-pching.

Další letecká linka?

Sobotka uvedl, že v rámci jeho cesty do Číny se bude jednat také o otevření nové přímé letecké linky mezi Prahou a některým z velkých čínských měst. V září zahájila provoz letecká linka mezi Prahou a Pekingem. Kromě přímého leteckého spojení by vzájemné obchodní nebo turistické kontakty obou zemí mělo usnadnit i jednodušší získání víz. Sobotka dnes řekl, že se podařilo sjednat rychlejší vyřízení procedury. „Byl sjednán systém a domluven partner, který umožňuje získávat vízum jednodušším způsobem,“ uvedl premiér.

Zeman s Wangem podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka jednali o návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga. Tématem podle něj bylo i vybudování nové Hedvábné stezky, při které by se mohly uplatnit i české firmy, které staví železniční tratě. „V rámci vzájemných vztahů existuje obrovský potenciál pro rozvoj obchodu, turistického ruchu, spolupráce v oblasti infrastruktury nebo nových technologií,“ řekl Ovčáček po jednání. Dodal, že „pan prezident připomněl, že svému čínskému protějšku věnoval jabloň, ministr zahraničních věcí odvětil, že společně můžeme vysadit sady jabloní“.

Vztahy jsou intenzivnější

V posledních měsících se vztahy mezi Čínou a Českem zintenzivňují, a to především díky Zemanovi. S prohlubováním kontaktů ale souhlasí i vláda. Čeští politici bývají často kritizováni za to, že ekonomické záležitosti upřednostňují před ochranou lidských práv. Za jejich porušování je Čína kritizována. Zeman byl v Číně ve svém funkčním období již dvakrát, naposledy na začátku září, kdy se mimo jiné jako jediný západoevropský vysoký státník zúčastnil vojenské přehlídky na náměstí Tchien-an-men. Při jeho návštěvě byla také oznámena řada čínských investic v ČR.

Dosud nejvýše postaveným čínským politikem, který ČR navštívil, byl v letech 2005 a 2009 čínský premiér Wen Ťia-pao. Ministr zahraničí Číny oficiálně Prahu naposledy navštívil před 14 lety.