Španělsku stačí jen pomoc pro banky

Mariano Rajoy

Mariano Rajoy Zdroj: reuters

Díky reformám současné vlády se Španělsko vyhnulo nutnosti žádat o kompletní záchranný program a vystačí si jen s pomocí pro své banky. Řekl to předseda tamní vlády Mariano Rajoy. Reagoval tak na sobotní oznámení ministra svého kabinetu, podle něhož země požádá o zahraniční finanční pomoc pro bankovní sektor.

Ekonomická situace Španělska se má letos ještě zhoršit. „Letošní rok bude špatný,“ řekl Rajoy ve svém prvním veřejném vystoupení od sobotního oznámení. „Pokud bychom neudělali to, co jsme udělali za posledních pět měsíců, tak by v sobotu byla na stole intervence,“ řekl Rajoy na tiskové konferenci.

Premiér upozornil, že o práci letos přijdou jeho další spoluobčané. Už teď je přitom míra nezaměstnanosti ve Španělsku zdaleka nejvyšší z celé Evropské unie a blíží se hranici 25 procent. Mezi mladými lidmi do 24 let se nezaměstnanost pohybuje dokonce kolem 50 procent.

Konzervativec Rajoy řekl, že Madrid na letošní rok nadále počítá s poklesem hrubého domácího produktu o 1,7 procenta. Zamýšlená pomoc tedy na prognózu žádný vliv mít nebude. Za poslední tři roky je Španělsko přitom už podruhé v recesi. Malé podniky a domácnosti pocítí úlevu až v okamžiku, kdy banky dostanou pomoc, a budou tak moci znovu nabízet úvěry. Rajoy ale neřekl, kdy by to mohlo být. Úvěry jsou zpravidla „krví“ každého podnikání, což pro malé firmy platí dvojnásob.

Španělé už v sobotu ukázali, že jim velmi záleží na tom, jak se jejich záměr bude interpretovat. Podle ministra hospodářství Luise De Guindose, který o záměru Španělska požádat o pomoc pro bankovní sektor v sobotu informoval, pomoc jeho zemi není srovnatelná s pomocí, o kterou v minulých letech požádalo Řecko, Irsko a Portugalsko.

Španělé přesnou částku zatím nevyčíslili, k dispozici ale zřejmě budou mít až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu korun). Madrid chce nejprve počkat na výsledky nezávislého auditu, který má zjistit skutečný stav, v jakém se španělský bankovní sektor nachází. První část auditu má být hotova do 21. června, druhá do 31. července. Ať se záměr Madridu požádat o finanční pomoc pro banky bude nazývat jakkoliv, podle analytiků je jasné, že Španělsko je čtvrtou zemí eurozóny, která se neobejde bez zahraniční finanční pomoci.