Špatné refinancování jako bumerang. Na co si dát pozor | E15.cz

Špatné refinancování jako bumerang. Na co si dát pozor

Zuno
Zuno
• 

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Banky už nějakou dobu lákají nové klienty na refinancování nevýhodných úvěrů. Je to atraktivní nástroj marketingu, ale zajímavá čísla úrokových sazeb nemusí být vždycky v souladu s realitou. Nevýhodné splátky se pak mohou vrátit jako bumerang.

Příkladem mohou být také online kalkulačky, které mnohdy potenciálním klientům vypočítají výši úroku takzvaně „od“, takže reálná výše je ve finále mnohem vyšší a zákazník je tak od počátku maten.

„Vždy si kromě úroků porovnejte i celkovou cenu úvěru, tedy RPSN – roční procentní sazbu nákladů. U každého úvěru je třeba přizpůsobit se specifickým pravidlům každé banky. Správa jednoho úvěru výrazně šetří čas. Je potřeba si prostudovat detaily úvěrů a seznámit se s úvěrovými produkty ostatních bank a s jejich nabídkami,“ říká Jozef Dudáš, produktový specialista úvěrových produktů online banky Zuno.

Zuno má tři sazby

Online banka Zuno, která jako jediná v Česku nemá žádné pobočky, má pro refinancování jen tři úrokové sazby, a to 6,9 %, 9,9 % a 14,9 %, záleží na původní výši úvěru. Zuno klientům garantuje nejnižší nabídku na trhu. Všechno se dá přitom zařídit rychle a online přímo z gauče. Žádné poplatky za vedení účtu, stejně jako za vyřízení půjčky.

Refinancování má smysl pouze tehdy, když celková částka za splacení nového úvěru (včetně poplatků za poskytnutí úvěru a dalších) je nižší než celková částka nesplacené části úvěru ve staré bance, včetně všech poplatků s ní souvisejících.

Záleží na délce splácení

Je potřeba si uvědomit, že snížení měsíční splátky za cenu prodloužení splatnosti má své následky a tím je často předražený úvěr. Je jasné, že klient se orientuje podle výše měsíční splátky, ale pořád je velký rozdíl splácet 1 500 Kč deset let nebo 2 500 Kč čtyři roky.

„Dalším důležitým faktorem by měly být podmínky, za jakých lze provádět změny na existujícím úvěru, neboť finanční situace klienta se po dobu splácení může změnit. Je možné, aby si klient posunul datum splatnosti, připojistil se nebo půjčku předčasně splatil a za jakých podmínek? Všechny tyto otázky by si měl klient položit předtím, než začne s refinancováním, protože důležité nejsou jen vstupní podmínky, ale také servis existující půjčky,“ upozorňuje Dudáš.

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.