Švýcaři vyšetřují velké banky kvůli devizovým manipulacím
„Existují důkazy, že tyto banky tajně spolupracovaly na manipulaci se směnnými kurzy při devizových obchodech,“ tvrdí WEKO. Náměstek ředitele úřadu Olivier Schaller uvedl, že vyšetřování bude trvat měsíce a mohlo by vyústit v pokuty. Úřad začal možné manipulace na devizových trzích předběžně zkoumat již v říjnu loňského roku.
S podezřením na manipulace tehdy přišel švýcarský regulátor finančního sektoru Finma. Do vyšetřování se poté zapojily také úřady z Evropské unie a Spojených států, například britský Úřad pro finanční etiku (FCA) a americké ministerstvo spravedlnosti.
Nepatřičná obvinění
Společnost Credit Suisse vyjádřila údiv nad tím, že byla do vyšetřování úřadu WEKO zahrnuta, ačkoli nebyla terčem jeho předběžného zkoumání. „Tato obvinění jsou nepatřičná a škodlivá pro naši reputaci,“ uvedla banka v reakci na zprávu úřadu.
Podle zdrojů agentury Reuters vyšetřování překvapilo také některé další banky uvedené ve zprávě. Firma Julius Bär upozornila, že její vnitřní vyšetřování neobjevilo žádné důkazy pochybení na devizových trzích. Zürcher Kantonal Bank uvedla, že bude s úřady při vyšetřování spolupracovat. Ostatní banky se zatím k vyšetřování nevyjádřily.
Tajné dohody mezi obchodníky
List Wall Street Journal v prosinci uvedl, že globální vyšetřování již odhalilo důkazy tajných dohod mezi obchodníky s cílem maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty. Důkazy podle listu ukazují, že obchodníci z různých bank sdíleli informace o obchodních pokynech klientů a domlouvali se na postupu při vlastních obchodech.
Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Denně se na něm zobchoduje zhruba pět bilionu dolarů (100 bilionů Kč).