Úrazové, životní a důchodové pojištění pro ženy výrazně zdraží | e15.cz

Úrazové, životní a důchodové pojištění pro ženy výrazně zdraží

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropské pojišťovny musí do konce letošního roku u nových smluv sjednotit sazby pojištění pro ženy a muže. Informovala o tom společnost Deloitte s tím, že v praxi by toto opatření mohlo zdražit v Česku ženám rizikové pojištění až o 80 procent.

Pojišťovny v České republice souhlasí, že jednotná cena bude pro ženy velmi pravděpodobně znamenat u vybraných pojištění zdražení. „Pojišťovny by měly citlivě nastavit novou výši pojistného a také přepracovat desítky produktů či přenastavit své IT systémy. Současně se přitom musejí připravovat na zavedení nových požadavků na solventnost, nový občanský zákoník nebo na penzijní reformu. Sjednocení sazeb pro ženy a muže může být pro pojišťovny v letošním roce příležitost na rychlé oslovení klientů, kterým se má po sjednocení sazeb pojištění zdražit,“ uvedl ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví v Deloitte Karel Veselý.

Zákaz Evropské komise rozlišovat cenu pojištění podle pohlaví je pro všechny pojišťovny v členských zemích obrovskou revolucí, řekl ředitel odboru životního pojištění ČP Martin Zemánek. Přirovnal to k tomu, jako kdyby komise pojišťovnám přikázala, aby pojištění proti velké vodě bylo pro dům u Labe v Děčíně a Poštovnu na Sněžce stejně drahé. Jednotná cena bude podle něj pro ženy velmi pravděpodobně znamenat u vybraných pojištění zdražení. Nyní je pro určité věkové skupiny rozdíl v sazbách pojistného mezi muži a ženami i více než dvojnásobný, dodal.

„V tuto chvíli se pracuje na novelizaci dotčených zákonů s tím, aby bylo možné uvedený termín stihnout,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Na českém trhu se nyní používá pohlaví jako faktor pro stanovení pojistného především u životního pojištění, u důchodového pojištění, u pojištění nemoci a u některých úrazových pojištění. U pojištění motorových vozidel se v ČR na rozdíl například od Německa nebo Británie pohlaví většinou nepoužívá.

„Očekáváme, že pojistné nebude sjednoceno na průměru sazeb mužů a žen, ale bude se spíše blížit vždy vyšší z obou sazeb. U rizikového životního pojištění, které si klienti často sjednávají například současně s hypotékou, předpokládáme, že se výrazně zdraží pojistné pro ženy a mírně zlevní pro muže. Zdražení pro ženy se bude lišit mezi jednotlivými pojišťovnami a bude záviset na jejich věku. Odhadujeme, že se ženám zdraží rizikové pojištění o 40 až 80 procent,“ doplnil Veselý.

Ženám se dále zdraží pojištění nemoci a některá úrazová pojištění, pokud se dosud sazby lišily. Naopak mužům se zdraží patrně pouze komerční důchodové pojištění, které se nyní na českém trhu příliš neprodává. Mohlo by se však stát do budoucna zajímavou alternativou k budoucím penzijním fondům. Zdražení však pro muže učiní doživotně vyplácené důchody komerčně málo zajímavými.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery