Z třetího penzijního pilíře loni odešlo 160 tisíc lidí | E15.cz

Z třetího penzijního pilíře loni odešlo 160 tisíc lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na penzi se státním příspěvkem, v takzvaném třetím pilíři penzijního systému, si na konci roku 2015 spořilo celkem 4,643 milionu lidí. To bylo o 160 tisíc méně než předloni. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.

V transformovaných fondech, kam již lidí nemohou vstupovat, bylo 4,28 milionu lidí. To bylo o 303 tisíc méně než na konci roku 2014. Doplňkové penzijní spoření, které penzijní připojištění od roku 2013 nahradilo, má dalších 361 tisíc lidí, o 143 tisíc více než předloni v prosinci.

Objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové spoření činil loni 6,8 miliardy korun. Objem příspěvků účastníků byl 32,7 miliardy korun. Průměrný měsíční příspěvek účastníka stoupl proti konci roku 2014 o 19 korun na 598 korun. Na konci roku bylo evidováno 1,36 milionu penzijních připojištění, na něž v jeho průběhu alespoň jednou přispěl zaměstnavatel.

Odliv pojištěnců zpomalil

„Tempo snižování počtu účastníků se v loňském roce mírně zpomalilo, což je dobrá zpráva. Stále ale v systému účastníci ubývají, protože účastníci čerpající dávky z již uzavřených transformovaných fondů převyšují počet účastníků vstupujících do účastnických fondů. Předpokládáme, že nové legislativní úpravy ve třetím pilíři tempo úbytku ještě zpomalí,“ uvedl prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

Transformovaným fondům penzijních společností klesl v roce 2015 zisk o 676 milionů na celkem 3,74 miliardy korun. Výsledky předpovídají, že roční výnosy těchto fondů pro účastníky převýší inflaci a můžou se pohybovat okolo jednoho procenta. Inflace činila loni 0,3 procenta. Za rok 2014 připsaly klientům výnosy od 0,7 do 1,7 procenta. Zhodnocení tak mírně překročilo předloňskou inflaci, která byla 0,4 procenta.

Rozdílná situace v ziskovosti byla v případě jednotlivých účastnických fondů, z nichž sedm z celkového počtu 27 vykázalo v závěru roku záporný výnos. Ten byl však - až na jedinou výjimku - na úrovni desetin procenta. V průměru vykázaly účastnické fondy zhodnocení 0,79 procenta. Od svého založení jsou ale všechny v plusu.

Nové fondy bez ručení

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich na trhu zbylo devět.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah