Globální boj HP proti dominanci Cisca a Huawei v síťovém byznysu se propisuje i do českého trhu

Tomáš Kubát, ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise (HPE)

Tomáš Kubát, ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise (HPE) Zdroj: HPE

Jan Sedlák
Diskuze (0)

Americká společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), která v Kutné Hoře a v Pardubicích vyrábí počítače, servery a AI superpočítače, chce v Česku narušit dlouholetou dominanci svého konkurenta Cisco v dodávkách technologií pro provoz datových sítí, na nichž běží internet nebo datacentra. Cílem je také postavit se čínské Huawei. Aby se to povedlo, musí ale HPE přesvědčit úřady o chystané mnohamiliardové akvizici. „Cisco má dlouhodobě na našem trhu významné postavení. Tato pozice je neobhajitelná,“ řekl e15 generální ředitel české pobočky HPE Tomáš Kubát, který v lednu nahradil svého 16 let úřadujícího předchůdce Jana Kameníčka.

Cisco, které kromě jiného v Praze provozuje vývojové centrum zaměřené na využití umělé inteligence v sítích, je několik desetiletí hlavním světovým hráčem v dodávkách switchů a routerů, tedy hardwaru řídícího provoz v sítích. Přesná čísla o českém trhu nejsou k dispozici, například podle IDC ale Cisco celosvětově ovládá asi 40 procent trhu s routery. U nás to podle lidí z oboru může být ještě více.

Další západní konkurenti včetně HPE mají výrazně menší podíl. Výjimku tvoří čínský kolos Huawei, který se dostal ke 30 procentům. A to i přesto že v řadě západních zemí vůči technologiím tohoto podniku platí různá omezení a zákazy kvůli obavám z napojení tohoto podniku na čínský stát.

HPE chce na trhu se síťovým hardwarem vytvořit novou velkou sílu. Firma už loni oznámila záměr za 14 miliard dolarů (320 miliard korun) převzít konkurenční americký podnik Juniper Networks. Výkonný ředitel HPE Antonio Neri v prosinci na setkání v Barceloně pro e15 řekl, že ze strany regulátorů neočekává větší problémy. To se zdálo jako realistické, 12 ze 14 národních a nadnárodních antimonopolních úřadů se vyslovilo pro. V lednu ale přišel nečekaný krok, když americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu s cílem spojení firem zastavit.

V HPE to podle informací e15 vyvolalo překvapení. Neočekávalo se, že akvizici dvou amerických firem bude bránit zrovna domácí úřad, spíše Čína. Ministerstvo spravedlnosti USA nicméně argumentuje tím, že HPE a Juniper vytvoří příliš silného dodavatele technologií pro Wi-Fi sítě, což by narušilo konkurenci.

Zástupci HPE se ale na nedávné konferenci Mobile World Congress 2025 v Barceloně, kde byla e15 přítomna, několikrát nechali slyšet, že ministerstvo obchod pochopilo špatně. Část byznysu s Wi-Fi není to hlavní, cílem má být vytvořit silnější konkurenci pro Cisco, a zejména právě Huawei.

HPE nyní doufá, že američtí představitelé, kteří už několik let vedou boj proti čínským technologiím a za odstranění Huawei ze sítí spojenců, na tento argument uslyší. Tento boj přerostl do současné obchodní války zaměřené na telekomunikace, čipy nebo AI. „Jsme uprostřed globální technologické soutěže,“ potvrdila tento týden na mezinárodní akci Prague Cyber Security Conference pořádané Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Jennifer Bachusová, ředitelka pro digitální a kyberbezpečnostní záležitosti na americkém ministerstvu zahraničí.

„Žaloba ministerstva spravedlnosti poškodí možnost konkurovat společnosti Huawei, která byla několikrát americkou vládou identifikována jako národní bezpečnostní riziko, což zároveň poškodí snahy americké vlády omezit použití čínských technologií v celosvětové kritické infrastruktuře,“ uvedla HPE v prohlášení.

Firma dále napsala, že zablokování obchodu potvrdí status quo, kdy Cisco po dekády dominuje trhu s Wi-Fi. „Tato dominance je naší akvizicí Juniperu ohrožena,“ doplnil podnik.

Na argumentaci HPE skutečně může něco být. Například pražská firma Altepro Solutions, která patřila mezi největší tuzemské partnery Huawei v dodávkách síťových technologií, po varování vůči tomuto čínskému podniku ze strany NÚKIB a s tím spojeným klesajícím byznysem začala do značné míry dodávat právě prvky od Juniperu.

Spor HPE s domácím ministerstvem bude pokračovat u soudu. Firma jako taková je připravena technologie Juniperu rychle integrovat a rozjet změny na trhu. „Do funkce ředitele české pobočky přicházím v době, kdy máme nejlepší produktové portfolio v historii. Nejsou v něm mezery,“ naznačil Kubát.

HPE je kromě jiného klíčovým dodavatelem serverů, datových úložišť nebo superpočítačů pro umělou inteligenci. Nejrychlejší český superstroj v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě dodala právě tato společnost. V Ostravě se pomalu chystají na tendr na superpočítače nové generace za stovky milionů. HPE a francouzský Eviden (dříve Atos) jsou největšími favority.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Začít diskuzi