Investor Barta se opřel do Babiše. Rozcupoval jeho kritiku českých podnikatelů-filantropů

Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), 28. ledna 2023, Praha. Poražený kandidát Andrej Babiš komentuje výsledky voleb.

Volební štáb kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), 28. ledna 2023, Praha. Poražený kandidát Andrej Babiš komentuje výsledky voleb. Zdroj: E15 Miroslav Belančin

Dušan Šenkypl a Jan Barta
2 Fotogalerie
ČTK

Miliardář Jan Barta se ohradil proti výrokům, které proti němu vyslovil v pátek ve Sněmovně šéf ANO Andrej Babiš při projednávání návrhu na zvýšení televizního a rozhlasového poplatku. Babiš jmenoval Bartu mezi podnikateli, kteří za růst poplatků lobbují. Barta na sociální síti X dnes napsal, že se silnými veřejnoprávními médii roste míra svobody a demokracie, a aby byly Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) silné, musejí mít dostatek peněz na provoz. Barta připomněl, že poplatky se víc než 15 let neměnily, a kvůli inflaci tak reálně klesají.

Babiš v pátek ve sněmovním vystoupení uvedl, že Barta a také třeba Bartův partner v investiční skupině Pale Fire Capital Dušan Šenkypl podporují organizace, které se staví za zvýšení televizního a rozhlasového poplatku. Bartu spolu s dalšími lidmi z byznysu Babiš zařadil mezi "globalistické podnikatele" a naznačil, že Barta neplatí daně.

Barta uvedl, že se ho hluboce dotklo, že se z něj a dalších lidí, které zná, Babiš snaží dělat vnitřního nepřítele České republiky. Svým textem na síti X oslovil přímo Babiše. "Lidi, které vedle mě jmenujete, považuji za absolutní české patrioty (ne jako Vaše Patrioty na oko), kterým jde o to, aby ČR zůstala silnou západní demokracií, byla moderním, efektivním a svobodným státem, kde se všem bude žít lépe," uvedl Barta v narážce na krajně pravicovou frakci Patrioti pro Evropu, jejíž členy jsou europoslanci ANO.

Barta se přihlásil k lidem, kteří uspěli v byznysu a kterým jde o to, aby byla veřejnoprávní média finančně zajištěná, a tím i silná. "Tam, kde jsou silná veřejnoprávní média, je větší míra svobody a demokracie. Což mnoha stranám nevyhovuje. V jejich světě by nezávislá média paběrkovala nebo vůbec neexistovala. To aby rostla síla zkreslených informací na sociálních sítích politiků. Bez nutnosti říkat pravdu a bez kontroly. Ale takový svět by společnost nevedl k tomu, aby prosperovala, nýbrž k tomu, aby se nikdy nevymanila z prospěchářských cílů populistů a extrémistů," napsal.

Barta také upozornil, že Babiš nyní v souvislosti s poplatky kritizuje třeba i organizaci Rekonstrukce státu, jejíž byl Babiš ve svém prvním politickém období zásadním partnerem v prosazení protikorupčních zákonů, jako bylo zrušeni anonymních akcií nebo registr smluv. Šenkypl podle Barty za své peníze na začátku epidemie koronaviru, kdy byly přetížené telefony záchranné služby, za své peníze a ve spolupráci s Babišem během několika dnů vybudoval covidovou linku s 200 operátory.

"Pak bych taky rád zmínil, že řada lidí, které ve svém prokurátorském projevu zmiňujete, se skrz svou finanční podporu dvou zásadních neziskových organizací bojujících s exekuční mafií zasadila o to, že počet lidí v exekuci za poslední roky klesl o 200.000," obrátil se Barta na Babiše. K osočení, že neplatí daně, Barta napsal, že za posledních pět let odvedl na dani z příjmu fyzických osob dvě miliardy korun. "Věřím, že jako pravděpodobný budoucí premiér pochopíte, že nemáte společnost štěpit, ale spojovat," napsal Barta.

Sněmovna o růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků bude hlasovat v pevně daném termínu ve středu 5. března v poledne. Finální hlasování dosud blokovala poziční hnutí ANO a SPD. Vládní novela zvyšuje poplatek pro domácnosti za ČT o 15 korun na 150 Kč měsíčně a za ČRo o desetikorunu na 55 Kč za měsíc. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) návrh zajišťuje udržitelnost financování a nezávislost médií veřejné služby. Poplatek pro ČT se neměnil od roku 2008, pro ČRo je stejný od roku 2005.