MMF dál zhoršil výhled světové ekonomiky, varoval před stagnací

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: kees torn, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok. Letos čeká jen mírné zrychlení globálního růstu na 3,2 procenta z loňského tempa 3,1 procenta, zatímco ještě v lednové prognóze odhadoval růst na 3,4 procenta a loni v říjnu na 3,6 procenta. Fond v dnešním pololetním výhledu rovněž upozornil, že období pomalého růstu je už příliš dlouhé a světovou ekonomiku to vystavuje řadě rizik.

České republice fond předpověděl v letošním roce prudké zpomalení růstu na 2,5 procenta z loňského tempa 4,3 procenta, což je v souladu s odhady českých státních institucí. Loni v říjnu MMF odhadoval pro Česko růst o 2,6 procenta. Na příští rok měnový fond očekává další mírné zvolnění tempa růstu na 2,4 procenta.

„V samotné české ekonomice se nebude opakovat výrazné čerpání prostředků z fondů EU, jež napomohlo k excelentně silnému růstu HDP v roce 2015 a taktéž se bude postupně vyčerpávat pozitivní dopad předchozího oslabení koruny,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle jeho odhadu letos česká ekonomika stoupne o 2,2 procenta.

Jáč dále doplnil, že prognóza z dílny MMF nepřináší zásadní překvapení. „Nicméně jde asi o nejkomplexnější obrázek situace v globální ekonomice a stejně tak jejího výhledu,“ dodal.

MMF dál vyzývá EU ke snížení „neudržitelného“ řeckého dluhu
Mezinárodní měnový fond (MMF) po evropských věřitelích Řecka nadále požaduje, aby této zemi podstatně snížili dluhovou zátěž, která je podle něj „vysoce neudržitelná“. Plyne to z návrhu memoranda fondu, který dnes získala agentura Reuters. Berlín dnes naopak zopakoval, že zmírnit řecký dluh není v této chvíli nijak zapotřebí. Spor o řecký dluh je jednou z komplikací, které brzdí nynější jednání zástupců věřitelů v Aténách o uzavření klíčové revize plnění loňského záchranného programu pro Řecko.
„Navzdory velkorysým ústupkům (eurozóny) ve splácení dluhu a (řeckým) plánům dalších reforem . . . se předpokládá, že dluhová dynamika zůstane vysoce neudržitelná,“ uvádí se v dokumentu MMF. „K obnovení dluhové udržitelnosti je vedle řeckých reforem nutné, aby naši evropští partneři udělali rozhodný krok k dalšímu zmírnění dluhu,“ píše fond.
Německý ministr financí Schäuble však dnes znovu řekl, že Řecko úlevu v dluhu nepotřebuje. „Z analýzy udržitelnosti dluhu mi stále nevychází žádná potřeba restrukturalizace dluhu,“ řekl ministr agentuře Reuters a odkázal na ujednání z dohody na záchranném programu z loňského léta: „Pokud bude první revize programu úspěšně dokončena a pak vyvstane potřeba udělat něco s dluhem, pak o tom budeme mluvit. Nyní pro to potřebu nevidím,“ řekl Schäuble.
Německý ministr v minulých dnech konstatoval, že Řecko úlevu od dluhů u eurozóny nepotřebuje, protože je začne splácet nejdříve v příštím desetiletí a splátky úroků mu byly prominuty na deset let. Dokonce i řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis minulý týden připustil, že Atény více než pět let žádné úlevy na dluhu potřebovat nebudou. „Náš dluh je do roku 2022 zvládnutelný,“ uvedl ministr na návštěvě Berlína.

Na příští rok měnový fond odhaduje zrychlení tempa růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta, což je rovněž mírně pod lednovým odhadem. V lednové aktualizaci podzimního výhledu fond zhoršil odhad růstu na příští rok na 3,6 procenta z říjnových 3,8 procenta. Dnes tak MMF snížil globální výhled počtvrté za poslední rok.

„Nižší růst znamená menší prostor pro chyby,“ uvedl dnes hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld. „Přetrvávající pomalý růst má škodlivé dopady na potenciální produkci, a tím i na poptávku a investice,“ dodal. Kdyby se růst dál zpomaloval, mohlo by to podle něj vyvolat takzvanou „sekulární stagnaci“, což je situace, kdy slabý růst vytváří deflační tlaky, což pak podkopává budoucí produkci.

Vývoj HDP USAUs GDP Growth Rate

Proti poslednímu odhadu fond mírně zhoršil výhled růstu ve vyspělém světě. Americká ekonomika si letos udrží tempo 2,4 procenta, zatímco eurozóna mírně zpomalí na 1,5 procenta a růst v Británii sestoupí pod dvě procenta. Japonsko bude letos dál růst velmi slabě, příští rok u něj čeká fond dokonce mírný pokles.

Vývoj HDP v eurozóněEa GDP Growth Rate

Rozvíjející se ekonomiky drží tempo růstu

Ke světovému růstu budou nadále nejvíce přispívat rozvíjející se ekonomiky, i jejich výhled je však celkově horší. Skupina jako celek letos vykáže růst mírně nad čtyřmi procenty a příští rok se čeká zrychlení na 4,5 procenta. Napřesrok přispěje k jejímu posílení zejména předpokládané oživení Ruska z hluboké recese a ukončení propadu v Brazílii.

Čína, která je po USA druhou největší ekonomikou světa, bude dál zpomalovat. Z loňského tempa 6,9 procenta letos zvolní na 6,5 procenta a příští rok se její růst přiblíží šesti procentům. Expanze v Indii naopak dosáhne 7,5 procenta a zrychlí také ekonomiky jihovýchodní Asie. Dál se má naopak letos zhoršit situace v regionu Latinské Ameriky a MMF také prudce snížil výhled růstu pro Afriku, jejíž ekonomiku podkopává propad cen komodit.

Vývoj HDP ČínyCn GDP Annual Growth Rate

Příliš pomalá a příliš nepevná

Šéfka fondu Christine Lagardeová už minulý týden řekla, že světová ekonomika je sedm let od konce poslední recese příliš pomalá a příliš nepevná, a vyzvala k důrazným a koordinovaným krokům na podporu světového hospodářského růstu. Rovněž Obstfeld dnes vyzval vlády k účinným opatřením na podporu světové ekonomiky a doporučil strategii založenou na kombinaci strukturálních reforem trhů práce a produktů, fiskální stimulace a uvolněné měnové politiky.

Za hlavní rizika pro světovou ekonomiku Obstfeld označil možnost nestability v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách, rozkolísání akciových trhů a ztrátu dlouhodobého růstového potenciálu vyspělých zemí. Poukázal ale zvláště na nová rizika plynoucí z případného rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. To by podle ekonoma MMF mohlo mít závažné regionální i globální důsledky, zejména v podobě rozrušení dosavadních obchodních vztahů.

Výhled světové ekonomiky vychází tradičně před pololetním zasedáním zástupců 188 členských zemí MMF a Světové banky ve Washingtonu.

Předpovědi MMF pro jednotlivé země a oblasti:
oblast 2015 2016 2017 2016, změna proti lednovému odhadu 2017, změna proti lednovému odhadu
svět 3,1 3,2 3,5 -0,2 -0,1
vyspělé ekonomiky 1,9 1,9 2,0 -0,2 -0,1
USA 2,4 2,4 2,5 -0,2 -0,1
eurozóna 1,6 1,5 1,6 -0,2 -0,1
Německo 1,5 1,5 1,6 -0,2 -0,1
Francie 1,1 1,1 1,3 -0,2 -0,2
Itálie 0,8 1,1 1,3 -0,3 -0,1
Japonsko 0,5 0,5 -0,1 -0,5 -0,4
Británie 2,2 1,9 2,2 -0,3 0,0
Kanada 1,2 1,5 1,9 -0,2 -0,2
Česká republika 4,2 2,5 2,4 -0,1
Slovensko 3,6 3,3 3,4
Polsko 3,6 3,6 3,6
mladé tržní ekonomiky a rozvojový svět 4,0 4,1 4,5 -0,2 -0,1
Rusko -3,7 -1,8 0,8 -0,8 -0,2
Čína 6,9 6,5 6,2 0,2 0,2
Indie 7,3 7,5 7,5 0,0 0,0
Latinská Amerika -0,1 -0,5 1,5 -0,2 -0,1
Brazílie -3,8 -3,8 0,0 -0,3 0,0
Blízký východ a severní Afrika 2,5 3,1 3,5 -0,5 -0,1
subsaharská Afrika 3,4 3,0 4,0 -1,0 -0,7