Nadace Kellnerových bude pokračovat i po smrti Petra Kellnera. Loni rozdělila 91 milionů
Rodinná nadace manželů Kellnerových bude pokračovat v činnosti i po letošním úmrtí většinového majitele investiční skupiny PPF Petra Kellnera. V dnes zveřejněné výroční zprávě to uvedla zakladatelka a předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová.
V minulém roce nadace rozdělila na podporu vzdělávání dětí a mladých lidí v soukromém i veřejném školství 91 milionů korun. Bylo to o 1,5 milionu korun více než v roce 2019 a zároveň nejvíc od roku 2014, kdy rozdělila 97,4 milionu. Od roku 2002, kdy manželé Kellnerovi založili první rodinnou nadaci, poskytli 1,6 miliardy Kč na podporu vzdělanosti v České republice.
Kellnerová v úvodním slově výroční zprávy připomněla, že školství i v tomto školním roce silně ovlivnila pandemie nemoci COVID-19. "Naše země je navíc mezi smutnými premianty v počtu dní, kdy děti a studenti do škol vůbec nesměli. Proto mě obzvlášť těší, že i v téhle turbulentní době se naší nadaci dařilo naplňovat její poslání - pomáhat studentům, aby jim vzdělání měnilo život k lepšímu. A české školství podpořit na cestě k tomu, aby měnilo životy k lepšímu všem mladým lidem," uvedla.
Připomněla i tragickou smrt svého manžela, který koncem března nepřežil pád vrtulníku na Aljašce. "Nemohu vyjádřit slovy, jak nás tato ztráta zasáhla. Jeho myšlenky tady ale s námi budou i dál - mimo jiné právě skrze nadaci. Naše děti jsme už dříve, jak postupně dospívaly, s našimi filantropickými aktivitami seznamovali. Probírali jsme s nimi to, proč jsme se do téhle práce pustili. A ony jsou tady teď se mnou, abychom společně pokračovali v práci, kterou jsme s Petrem začali," uvedla k budoucnosti nadace Kellnerová, která se po smrti svého manžela stala správkyní jeho pozůstalosti.
Místo zesnulého Petra Kellnera se členem správní rady stal Radek Špíšek, ředitel biotechnologické společnosti Sotio, která patří do skupiny PPF. "Doplnil tak tříčlennou radu po boku její předsedkyně Renáty Kellnerové a členky Petry Dobešové," uvedla v tiskové zprávě mluvčí nadace Jitka Tkadlecová.
Nadace v končícím školním roce poskytla 96 studentům osmiletého gymnázia Open Gate sociální stipendia. Šanci studovat na této prestižní škole tak mají už řadu let i děti z dětských domovů, pěstounských rodin nebo takzvaných klokánků. Dalších 53 studentů na zahraničních i tuzemských univerzitách získalo finanční granty. Po dokončení vysokoškolských studií se stipendisté zavazují odpracovat alespoň tři roky v následujících 15 letech ve prospěch České republiky, poznamenala Tkadlecová.
Další peníze nadace směřovaly na projekt Pomáháme školám k úspěchu, do něhož se minulý rok zapojily skoro tři tisíce pedagogů a jejich prostřednictvím bezmála 40.000 žáků ve 116 veřejných základních školách. Projekt je zaměřen na profesní vzdělávání učitelů, rozvoj čtenářství, kritické gramotnosti žáků a nově i pisatelství, dodala mluvčí nadace.
Kellner, který zahynul 27. března, byl považován za nejbohatšího Čecha. Časopis Forbes hodnotu jeho majetku za loňský rok odhadl na 17,5 miliardy dolarů, tedy 382 miliard korun, což ho zařadilo na 110. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Po jeho smrti jmění s největší pravděpodobností přejde na manželku Renátu a celou rodinu.