Češi jako „čajový“ národ nezklamali. Za sypaný čaj si klidně připlatí | E15.cz

Češi jako „čajový“ národ nezklamali. Za sypaný čaj si klidně připlatí

Češi jako „čajový“ národ nezklamali. Za sypaný čaj si klidně připlatí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK, čap

Mezi Čechy začala stoupat obliba dražších sypaných čajů ze specializovaných obchodů, naopak prodeje čajů v obchodních řetězcích v posledních třech letech stagnují. Z běžných čajů lidé nejčastěji volí ovocné a černé, kupují také více bylinných a bylino-ovocných čajů.

„Od prosince 2012 do listopadu 2013 se v české maloobchodní síti prodalo 3662 tun čaje, což je o jedno procento více než ve stejném období před rokem, ale o jedno procento méně než před dvěma lety,“ řekla Lucie Hrušová ze společnosti Nielsen.

Tržby obchodníků díky trvalému růstu cen čajů meziročně vzrostly o čtyři procenta na 2,06 miliardy korun.

Zelené čaje, jejichž obliba v několika předchozích letech rostla, zaznamenaly podle Hrušové loni pětiprocentní pokles prodejů. Na celkovém objemu prodaných čajů v řetězcích se zelené čaje nyní podílejí necelými deseti procenty. Ovocné a černé čaje tvoří dohromady takřka tři čtvrtiny prodaných čajů v Česku.

Nové příchutě

Na chuť lidé přicházejí bylinným a bylino-ovocným čajům. Výrobci v této kategorii přicházejí stále s novými příchutěmi. „Dlouhodobě nejoblíbenější příchutí čaje zůstává citrón a jeho kombinace,“ řekla Hrušová. Doménou maloobchodní sítě jsou sáčkové čaje, naopak sypané čaje se v klasických obchodech prodávají spíše okrajově. Jejich prodeji se věnují hlavně specializované prodejny s čajem a čajovny.

Podle mluvčí hypermarketů Globus Pavly Hobíkové zůstávají největší kategorií řetězce ovocné čaje. Roste obliba čajů se speciálními příchutěmi, jako jsou horké maliny s vanilkou, pomeranč se skořicí či pečené jablko s karamelem.

„Největší nárůst je patrný u kategorie bylinných čajů, kdy zákazníci dlouhodobě upřednostňují tradiční druhy jako lípa, máta, meduňka, heřmánek, kopřiva nebo nově rakytník a zázvor,“ uvedla Hobíková.

Čaje, které pomáhají

Rostoucí kategorií jsou také takzvané funkční čaje. „Jde o čaje pomáhající při nachlazení, uklidňující, průduškové nebo urologické čaje,“ upřesnila mluvčí. Naopak klesá obliba instantních čajů. To podle Hobíkové souvisí s rostoucím zájmem o zdravý životní styl. Zákazníci tak více čtou údaje na etiketách a často je od koupě instantních čajů odradí nízké procento čajového extraktu a vysoké množství cukru.

Významnému tuzemskému prodejci sypaných čajů, firmě Oxalis, loni vzrostl obrat o 12 procent. „Máme za to, že zájem o sypané čaje v České republice stále sílí,“ řekl jednatel firmy Petr Zelík. „Velmi dobře si vedly sypané černé čaje, které zaznamenaly souhrnný růst přes 15 procent,“ podotkl.

Prodej čistých zelených čajů vzrostl o pětinu, ochucených zelených pouze o pět procent. „Velký zájem sledujeme u bílých čajů aromatizovaných s růstem 45 procent,“ řekl Zelík. Dodal, že propad uplynulý rok nevykázala žádná skupina výrobků.

Český zákazník má podle Zelíka stále ve značné oblibě ovocné čaje, které s čajovníkem nemají nic společného. „Toto specifikum se projevuje v celé střední Evropě, nikde jinde ve světě není zřejmé v takovém rozsahu,“ upozornil. Z příchutí dávají Češi přednost regionálním plodům, tedy zahradnímu a lesnímu ovoci. V jižních zemích lidé preferují příchutě tropického ovoce.

Podzimní čaje pro zahřátí

Přírodní lékárna. Které bylinky pomáhají při nejčastějších problémech?

Něco na vás leze? Bacily zažene zázvorový čaj

Autor: ČTK, čap
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!