Do cestovního ruchu za poslední roky přiteklo 54 miliard | E15.cz

Do cestovního ruchu za poslední roky přiteklo 54 miliard

Turisté sledují olomoucký orloj.
Turisté sledují olomoucký orloj.
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V uplynulém programovacím období mezi lety 2007 až 2015 dostaly projekty na podporu českého cestovního ruchu celkem 54,2 miliardy korun. Ze soukromých zdrojů se na kofinancování dodalo dalších 12,3 miliardy korun. Vyplývá to z předkládací zprávy k materiálu, který na dnešní jednání kabinetu Bohuslava Sobotky předkládá ministerstvo pro místní rozvoj.

Z evropských fondů šla většina peněz prostřednictvím Integrovaného operačního programu, Regionálních operačních programů, Programu pro podnikání a inovace, OP Životní prostředí a dalších. V nich bylo k dispozici 1,9 miliardy eur, tedy přibližně 51 miliardy korun.

Dalším zdrojem peněz byly Norské fondy (1,1 miliardy korun) a programy financované ze státního rozpočtu, ve kterých bylo 2,3 miliardy. Mimo to ministerstvo pro místní rozvoj zaslalo jako přímou podporu pro Czech Tourism, Horskou službu či Klub českých turistů další čtyři miliardy korun.

Nejvíce peněz šlo na více než 5000 projektů určených na budování a rekonstrukci ubytovacích zařízení, rekreační a lázeňské infrastruktury nebo stavbu příjezdových silnic a parkovišť u turistických destinací. Podpořené byly i marketingové projekty jako například Česko chutná skvěle nebo Tradiční Česko všemi smysly.

Tři procenta HDP

Turistický ruch v ČR je podle materiálu MMR zdrojem pracovních míst pro 234 tisíc osob, tvoří 4,7 procenta z celkové zaměstnanosti a podílí se skoro třemi procenty na celkovém HDP.

Během loňského léta programy kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého přes vyplácené peníze výkonnost cestovního ruchu stagnovala nebo klesala. Podle aktuálního materiálu z pera MMR zmírňovaly investice nepříznivé změny, které během let nastaly, například vývoj světové ekonomiky, nedostatek sněhové pokrývky v českých horách nebo zkracování délky pobytu.

Nejnavštěvovanější místa v ČR v roce 2014
Umístění Místo Návštěvnost (v tisících osob)
1. Pražský hrad 1799,3
2. Zoologická zahrada Praha 1382,2
3. AquaPalace Praha 845,3
4. Dolní oblast Vítkovic, Landek Park, Ostrava 808,9
5. Staroměstská radnice, Praha 739,8
6. Pivovary Plzeňský Prazdroj, Gambrinus, Pivovarské muzeum a podzemí v Plzni 600,0
7. Zoologická zahrada Zlín (Lešná) 585,1
8. Židovské muzeum v Praze 580,0
9. Petřínská rozhledna, Praha 557,4
10. Zoologická zahrada, Ostrava 540,5

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah