Drahá vejce: vydělávají na nich obchodníci, nebo zemědělci? | E15.cz

Drahá vejce: vydělávají na nich obchodníci, nebo zemědělci?

vejce
vejce
• 
ZDROJ: CTK

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo víc vydělává na prudkém růstu cen vajec, která v tuzemských prodejnách podražila i o více než sto procent? O to se rozhořel spor mezi obchodníky a zemědělci. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny. Ministr zemědělství Petr Bendl se ve sporu postavil na stranu zemědělců.

Vejce zdražila poté, co jejich produkce v EU letos klesla, protože začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích. Není ale jasné, jestli zvýšení cen na pultech obchodů odpovídá růstu nákladů.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka uvedl, že obchodníci nyní nakupují vejce za více než čtyři koruny, výrobní cena se ještě nedávno pohybovala kolem jedné koruny.

Například obchodní řetězec Interspar nyní deset vajec prodává za 49 korun 90 haléřů. „Každý si tak může spočítat, jaká je naše marže,“ uvedl viceprezident pro obchod SOCR a ředitel obchodního řetězce Interspar Martin Ditmar. Za poslední dva měsíce obchodníci u vajec podle něj evidují už čtvrtou nebo pátou vlnu zdražení.

Veleba: Férová cena za vejce by neměla překročit pět korun

Prezident Agrární komory Jan Veleba ale před dvěma týdny řekl, že velkochovatelé nosnic dostávají za jedno vejce maximálně 3,50 koruny a spravedlivá cena v obchodě by podle něj proto neměla rozhodně překročit pět korun. V některých obchodech se však vejce prodávají i za sedm korun za kus.

Ministr Bendl zemědělcům dává za pravdu. Podle něj obchodní řetězce trochu zneužily spor o dovoz vajec z polských chovů s menšími klecemi, které nejsou od letoška povolené. Vyšponované ceny vajec zřejmě podle něj do Velikonoc klesat nebudou, časem by se ale prý měly „zklidnit“.

„Až lidé přestanou nakupovat vejce po desítkách plat a chvilku si naopak počkají, pak věřím, že ta cena spadne,“ řekl Českému rozhlasu Bendl. „Trh reaguje na poptávku. Myslím si, že řetězce trochu zneužily té situace, která u nás je, a tu cenu zvedly,“ podotkl Bendl.

Bendl: Nelze zvýhodňovat polské drůbežáře před českými

Nová pravidla týkající se velikosti klecí pro nosnice platí od ledna. Ačkoli státy EU měly na přizpůsobení se mnoho let, v některých k tomu drůbežáři nepřistoupili. Týká se to právě i Polska. Z něho už letos české úřady zabránily dovézt kolem 3,5 milionu vajec kvůli tomu, že pocházely z už nepovolených menších klecí.

„Musí ty klece přizpůsobit…A do té doby my nemůžeme než ochraňovat naše drůbežáře a nedovolit sem pouštět vejce, která nejsou z těch obohacených klecí,“ zdůraznil Bendl na adresu Polska. „Naše drůbežáře jsme přinutili k investicím, nebo Evropa je přinutila k investicím, které oni musí zahrnout do svých nákladů. S tím se nedá nic dělat. Já kdybych sem pustil vejce, která nejsou této investici podrobena, tak bych tím ještě likvidovat náš drůbežářský průmysl,“ podotkl ministr.

Podle něj nicméně doposud zadržené množství polských vajec představuje jen asi půldenní spotřebu ČR za rok. „To určitě není důvod, aby se zdražovala vejce v České republice,“ dodal na závěr.

Cena vajec se od začátku roku zdvojnásobila. Obchodníci se dál potýkají s jejich nedostatkem a některým z nich dodavatelé posílají pouze zlomek obvyklého množství. Autor:

Po Velikonocích půjdou zřejmě ceny dolů

Zemědělci a obchodníci jsou zajedno v tom, že cena vajec na tuzemském trhu po Velikonocích zřejmě klesne. „Sníží se odbyt a z ceny bude muset ustoupit výroba, distributoři i obchod,“ uvedl Juračka, podle kterého se ale ceny už nevrátí na původní úroveň. „Cena vajec klesne na 3,5 až čtyři koruny. Určitě ale zapomeňme na to, že jsme vejce nakupovali za dvě koruny nebo 2,5 koruny,“ podotkl Juračka. Stejný názor má i Veleba.

Češi kvůli výraznému zdražení začali vejce ve velkém nakupovat v sousedním Německu, kde vyjdou výrazně levněji. Například německý řetězec diskontních supermarketů Netto už omezil v některých svých obchodech na východě Německa prodej vajec na osobu kvůli jejich skupování Čechy. Nižší cena vajec na německém trhu podle Juračky souvisí s velikostí trhu. „Německý trh funguje lépe, protože je mnohem větší. Na větším trhu se případné cenové rozdíly vždy rychle vyrovnávají,“ uvedl.

V Česku se podle Veleby loni vyprodukovalo kolem dvou miliard vajec, z toho takřka 800 milionů stále připadá na domácí chovy. Celková tuzemská spotřeba dosahovala přibližně 2,6 miliardy vajec. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové produkce vajec letos klesla v celé EU. Kvůli rekonstrukci chovů pokrývali tuzemští chovatelé na začátku roku pouze 60 procent spotřeby vajec v Česku.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.