Londýnská City: Budoucnost bude patřit asijským spotřebitelům

„Objevily se názory, že mladé trhy, jako je právě Asie, mohou oživit celý svět. Podle mne je ale už jasné, že na to nestačí. Amerika musí růst a Evropa alespoň nesmí padat, abychom se dočkali zlepšení,“ říká světoběžník Tibor Bokor, který analyzoval globální trhy pro přední banky v Praze, Moskvě a Londýně.
Jak ovšem jedním dechem dodává, to ještě neznamená, že Asie letos nenabídne zajímavé příležitosti. Naději Bokor podobně jako další ekonomové vidí v posilování koupěschopné vrstvy obyvatel rozvíjejících se asijských zemí. Jeho potenciál potvrdil už růst Číny v loňském prvním pololetí, který byl jako i jinde tažen právě domácími spotřebiteli.
Podle konzultantů z Ernst & Young se k Číňanům, Indonésanům, Filipíncům a jim podobným budou přidávat obyvatelé dalších zemí: „Během příštích deseti let se Asie stane nejrychleji rostoucím trhem se spotřebním zbožím,“ píší ve studii Growing Beyond Asia a dodávají, že se do roku 2020 navýší podíl Asie na objemu globální spotřeby ze současných 14 na 25 procent.
„Čínské mzdy rostou ročně o 20 procent. Inflace se k této úrovni ani zdaleka neblíží. To v praxi znamená, že se reálné příjmy domácností opravdu dramaticky zvyšují,“ popisuje ekonom ING James Knightley a dodává, že dosud z toho profitovali zejména výrobci luxusního zboží. „To se ale bude měnit,“ říká Knightley.
„Budoucnost skutečně patří této části světa,“ potvrzuje ze Singapuru ředitel asijské větve pojišťovny RSA Chris Colahan a poukazuje na to, že v Asii žije polovina světové populace a že tato masa lidí neustále bohatne.
Podobně to vidí i experti v Londýně: Ekonomiky v regionu získávají čím dál pevnější základy. A sázka na ně už není jen zajímavou příležitostí. Pro mnohé je prostě nezbytná, doplňují hlasy ze City.